Νίκη και στο Μπακού

Ο Ολυμπιακός νίκησε και εκτός έδρας τη Νέφτσι με 1-0 και πέρασε στον 3ο Προκριματικό Γύρο του UEFA Champions League.

Η ομάδα μας παίζοντας με πάθος και εξυπνάδα κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες της απέναντι στους Αζέρους και πανηγύρισε την πρόκριση. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μασούρας στο 15’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Tζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Σεμέδο, Μπα, Μάρκοβιτς, Σισέ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Σουρλής και Κούντε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν στα πρώτα λεπτά να πάρουν τα ηνία του αγώνα, αλλά εκτός από ένα σουτ που δεν ανησύχησε τον Τζολάκη δεν μπόρεσαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά. Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να αγκαλιάσει από νωρίς την πρόκριση. Ο Σισέ βγήκε μόνος από αριστερά και πλάσαρε, ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε, αλλά ο Βαλμπουενά γύρισε και ο Μασούρας με προβολή έκανε το 0-1 στο 15’.

Η Νέφτσι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με δύο μακρινά σουτ, χωρίς αυτά να πλησιάσουν τον στόχο, ενώ στο 28’ και στο 30’ οι Σουρλής και Λαλά, αντίστοιχα απάντησαν με δύο σουτ από τη γραμμή της περιοχής. Η ομάδα μας πρέσαρε συνεχώς στη μεσαία γραμμή και κέρδιζε μπάλες που προσπαθούσε να τις αξιοποιήσει στο ανοικτό γήπεδο. Με αυτόν τον τρόπο κύλησαν τα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου…

Ο Ολυμπιακός είχε δώσει την μπάλα στους αντιπάλους του στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, αλλά οι ευκαιρίες ήταν υπέρ του. Συγκεκριμένα στο 57’ ο Χασάν είδε τον γκολκίπερ της Νέφτσι να του στερεί το γκολ με σπουδαία επέμβαση, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Βαλμπουενά πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 62’ ήταν η σειρά του Σισέ να απειλήσει, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 76’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του Βαλμπουενά. Ο Σέρβος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα επιχείρησε το σουτ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα γύρισε υπέροχα από τα δεξιά, με τον Χασάν να αποτυγχάνει να σκοράρει. Στο 83’ ο Βρουσάι πήρε τη θέση του Σουρλή και στο 86’ ο Ελ Αραμπί αυτή του Χασάν. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός έφυγε από το Αζερμπαϊτζάν με τη νίκη και την πρόκριση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Μπα, Σισέ, Σουρλής, Κούντε, Βαλμπουενά (76’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (82’ Βρουσάι), Χασάν (86’ Ελ Αραμπί).