Έμεινε αήττητος

Την αήττητη πορεία του στα προκριματικά του UEFA Champions League συνέχισε ο Ολυμπιακός μετά το 1-1 με τη Λουντογκόρετς στο Καραϊσκάκη.

O Θρύλος απάντησε στο γκολ του Ντεσπόντοβ (49’) με το τέρμα του Αγκιμπού Καμαρά στο 87ο λεπτό, χάνοντας πολλές ευκαιρίες να σκοράρει ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η πρόκριση στα play off του UEFA Champions League θα κριθεί πλέον στον επαναληπτικό της Βουλγαρίας σε μια εβδομάδα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με σύστημα 3-4-3, έχοντας τον Τζολάκη κάτω από την εστία και την τριάδα των Σισέ, Σεμέδο και Ουσεϊνού Μπα μπροστά του. Ρέαμπτσιουκ από αριστερά και Λαλά από δεξιά κάλυπταν τις πτέρυγες με τους Κούντε και Μαντί Καμαρά να ελέγχουν το χώρο του κέντρου. Βαλμπουενά και Μασούρας πλαισίωναν από τα πλάγια τον μοναδικό προωθημένο Χασάν.

Με την ώθηση του κόσμου, ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς χάνοντας σπουδαία διπλή ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό, όταν μετά από διαδοχικές σέντρες του Λαλά από αριστερά, ο Μασούρας αρχικά δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή ενώ η κεφαλιά του Χασάν κατέληξε στα χέρια του Κάλινα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέμεναν έχοντας πάρει μέτρα στο γήπεδο, πιέζοντας συνεχώς τη Λουντογκόρετς. Καμαρά και Χασάν «έκρυψαν» την μπάλα στο 15’ αλλά ο Αιγύπτιος δεν μπόρεσε να τελειώσει ιδανικά τη φάση. Κυρίως από αριστερά, με τον Ρέαμπτσιουκ να κάνει συχνά ανεβάσματα και τον Βαλμπουενά να οργανώνει ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι απειλητικός και από στατικές φάσεις, με την κεφαλιά του Σεμέδο να φεύγει άουτ στο 29’. Οι Βούλγαροι που είχαν δώσει –αναγκαστικά- χώρο στους Πειραιώτες στο πρώτο μισάωρο, είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 33’ με τον Τζολάκη όμως να αντιδρά ιδανικά στο τετ α τετ με τον Σωτηρίου.

Το φάουλ και η κίτρινη κάρτα του Σεμέδο λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, δεν έφεραν κάτι παραπάνω από εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοβ πάνω από την εστία του Τζολάκη.

Ο Εμβιλά αντικατέστησε τον Κούντε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ενώ τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα η Λουντογκόρετς άνοιξε το σκορ χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοβ. Η αντίδραση ήταν άμεση από τον πάγκο του Ολυμπιακού με τον Πέδρο Μαρτίνς να περνά στο ματς τον Ελ Αραμπί αντί του Σισέ, μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2.

Η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση περνώντας γρήγορα την μπάλα μπροστά και ανεβάζοντας ολοένα την πίεσή της προς τους αντιπάλους. Στο 58’ ο Χασάν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στέλνοντας την μπάλα πάνω στην αγκαλιά του Κάλινα από πολύ κοντά.

Ο Ανδρούτσος ήταν η δεύτερη αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς στο 61’ αντικαθιστώντας τον Λαλά με τον Τζολάκη να αντιδρά ιδανικά στο 63’ στο σουτ του Τεκπετέι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να φτιάχνει ευκαιρίες με τον Μασούρα και τον Ελ Αραμπί να μην καταφέρνουν να σκοράρουν ενώ στο 72’ ο Αγκιμπού Καμαρά πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά. Από τους δύο συνεπώνυμους μέσους από τη Γουινέα, προήλθε το γκολ του Θρύλου τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Το σουτ του Μαντί κόντραρε στον Βερντόν, η μπάλα έφτασε στον Αγκιμπού που με ψύχραιμο πλασέ έφερε το παιχνίδι στο 1-1!

Οι Βούλγαροι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τον Ντεσπόντοβ στις καθυστερήσεις, το γυριστό του Χασάν δεν βρήκε στόχο στην τελευταία φάση και έτσι ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό ξεκινώντας από την ίδια αφετηρία με την αντίπαλό του.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τζολάκης, Σισέ (53’ Ελ Αραμπί), Σεμέδο, Ου. Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά (61’ Ανδρούτσος), Μ. Καμαρά, Κούντε (46’ Εμβιλά), Μασούρας, Βαλμπουενά (72’ Α. Καμαρά), Χασάν.