Επιβλητικός με σκορ πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του UEFA Europa League.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, πετυχαίνοντας γκολ με τους Μαντί Καμαρά (37’), Σισέ (52’) και αυτογκόλ του Μποζίκοβ (68’). Οι παίκτες του Μαρτίνς έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ με τον επαναληπτικό να ακολουθεί σε μια εβδομάδα στην Μπρατισλάβα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με σύστημα 4-2-3-1 έχοντας τον Βατσλίκ στο τέρμα και τους Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλο και Λαλά στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Μαντί Καμαρά και Εμβιλά ήταν το δίδυμο που έλεγχε τη μεσαία γραμμή με την τριάδα των Βαλμπουενά, Αγκιμπού Καμαρά και Μασούρα να κινείται πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο για την ομάδα μας που από τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο ενώ δεν επέτρεψε τη δημιουργία τελικής στη Σλόβαν. Η πρώτη απειλή ήρθε από σουτ του Εμβιλά που έφυγε άουτ με τον Ολυμπιακό να μεγάλωνει την πίεσή του όσο περνούσε η ώρα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν μόνο στο πρώτο 20λεπτο τους «ερυθρόλευκους» εκτός περιοχής αφού από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Μαρτίνς έβγαλαν ακόμα περισσότερη ενέργεια καθηλώνοντας τους αντιπάλους τους στο μισό γήπεδο.

Ο Σισέ είδε αντίπαλο να παρεμβάλλεται στην προσπάθειά του από κοντά στο 23’ και τον Τσόβαν να μπλοκάρει ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Αμέσως μετά οι Πειραιώτες έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, αφού ο Βατσλίκ έπαιξε γρήγορα με τα χέρια, ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε δεξιά τον Μασούρα που τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί ο οποίος νικήθηκε από τον Τσόβαν. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαροκινός έκανε τη σέντρα από αριστερά ωστόσο το γυριστό του Σισέ πέφτοντας βρήκε και πάλι σε ετοιμότητα τον Σλοβάκο τερματοφύλακα.

Το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και όντως έτσι έγινε. Μετά το πέμπτο κόρνερ για την ομάδα μας και φάση διαρκείας στην περιοχή της Σλόβαν, η μπάλα έφτασε στον Μαντί Καμαρά που με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Τσόβαν για το 1-0 στο 37’! Ο Ολυμπιακός «φλέρταρε» με το 2-0 στο 43ο λεπτό ωστόσο το γύρισμα με την πλάτη και το σουτ του Ελ Αραμπί δεν βρήκε στόχο για λίγο…

Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο β’ μισό του ματς. Εμβιλά και Αγκιμπού Καμαρά είδαν τα σουτ τους να φεύγουν ελάχιστα έξω στο πρώτο πεντάλεπτο, το γκολ όμως ήρθε στο 52’. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα, ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά και ο Σισέ από κοντά διαμόρφωσε το 2-0 για την ομάδα μας. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφηναν το πόδι από το «γκάζι» απειλώντας εκ νέου με Μασούρα και Α. Καμαρά τα σουτ των οποίων κατέληξαν στον Τσόβαν και άουτ αντίστοιχα.

Το 3-0 ήρθε στο 68’ κι αφού προηγήθηκε ένα ακόμα κερδισμένο κόρνερ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε από αριστερά και ο Μποζίκοβ κάνοντας κακή εκτίμηση έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι παίκτες του Μαρτίνς από εκεί και πέρα έλεγξαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τον αγώνα κρατώντας πάντα τη Σλόβαν σε παθητικό ρόλο. Ο Ονιεκούρου πέρασε στο 74’ στον αγώνα αντί του Βαλμπουενά κάνοντας έτσι την πρώτη του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα ενώ στο ματς πέρασαν ακόμα οι Μάρκοβιτς, Μπουχαλάκης, Κούντε και Βρουσάι.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ (75’ Μάρκοβιτς), Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μ. Καμαρά (81’ Κούντε), Εμβιλά, Α. Καμαρά (80’ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (74’ Ονιεκούρου), Μασούρας (87’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί.