Σφράγισε την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 2-2 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στη ρεβάνς των Play-offs του UEFA Europa League και πανηγύρισε την πρόκριση.

Στους ομίλους του UEFA Europa League θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλόβαν Μπρατισλάβας στα Play-offs. Ο Θρύλος ήταν ανώτερος και θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα γκολ στην αναμέτρηση. Ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 33’ με υπέροχη γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Μεντί στο 42’ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ονιεκουρού με έξοχο πλασέ στο 54’ σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 62’ με κεφαλιά του Γκριν.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ για τη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βαλμπουενά, Ονιεκουρού στα άκρα και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος έπαιξε από τα πρώτα λεπτά ρόλο, καθώς οι παίκτες και των δύο ομάδων προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και παράλληλα να κρατηθούν όρθιοι. Τα πολλά λάθη έπαιξαν ρόλο στη μη δημιουργία αξιόλογων φάσεων, εκτός από αυτή του 15’ όταν ο Μεντί έφυγε στην αντεπίθεση, στέλνοντας τη «στρογγυλή θεά» στην εξωτερική μεριά του δοκαριού.

Στο 26’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Ντε Μάρκο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Μαντί Καμαρά. Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου η ομάδα μας άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Βαλμπουενά από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο. Ο Γάλλος μπορεί να μην σκόραρε, αλλά έδωσε την ασίστ για να πετύχει το 0-1 ο Ελ Αραμπί στο 33’ με ωραία γυριστή κεφαλιά. Στο 36’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Μπουχαλάκη να παίρνει τη θέση του Μαντί Καμαρά. Η Σλόβαν Μπρατισλάβας κατάφερε να ισοφαρίσει δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με κοντινό πλασέ του Μεντί…

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ ο Ονιεκουρού έφυγε στην αντεπίθεση, χωρίς να καταφέρει να ολοκληρώσει θετικά την προσπάθειά του. Αυτό το έκανε στο 54’, με τον Μπουχαλάκη να εκτελεί έξυπνα το φάουλ γρήγορα και τον Νιγηριανό με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα. Μέχρι το 60’ ο Θρύλος άγγιξε δύο φορές το 1-3 , αρχικά με το χαμένο τετ α τετ του Ελ Αραμπί και στη συνέχεια με το σουτ του Εμβιλά από τα δεξιά της περιοχής. Αντί για το 1-3 έγινε το 2-2 στο 62’ με την κοντινή κεφαλιά του Γκριν.

Στο 67’ ο Λόπες, ο οποίος είχε πάρει τη θέση του Βαλμπουενά, επιχείρησε το σουτ, με τον γκολκίπερ της Σλόβαν να μπλοκάρει εύκολα. Στο 72’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε ακόμα τρεις αλλαγές με τους Βρουσάι, Κούντε και Χασάν να μπαίνουν στο ματς αντί των Ελ Αραμπί, Εμβιλά και Ονιεκουρού, αντίστοιχα.

Στο 80’ ο Λόπες έφυγε για ακόμα μία φορά στο ανοικτό γήπεδο, όμως δεν μπόρεσε να συνδυάσει το ντεμπούτο του με γκολ. Στο επόμενο λεπτό ο Ρέαμπτσιουκ μπήκε ωραία στην περιοχή, έπεσε κάτω από κράτημα αντιπάλου του, με τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στο ματς. Στο 84’ ήταν η σειρά του Βρουσάι να απειλήσει, με το σουτ του να είναι άστοχο για λίγα εκατοστά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72’ Κούντε), Μ. Καμαρά (36’ Μπουχαλάκης), Ονιεκουρού (72’ Χασάν), Βαλμπουενά (60’ Λόπες), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (72’ Βρουσάι).