«Λευκή» ισοπαλία

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο Καραϊσκάκη.

O Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τον Παναθηναϊκό έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το διάστημα του αγώνα και περιορίζοντας τον αντίπαλό του σε παθητικό ρόλο στο μισό γήπεδο. Οι ευκαιρίες που δημιούργησαν παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέληξαν στα δίχτυα με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ για τη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Αγκιμπού Καμαρά και Μασούρα στα άκρα. Οι Ελ Αραμπί και Τικίνιο τοποθετήθηκαν στην επίθεση.

Στην ομάδα μας άνηκε η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 14’ ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σισέ πιο ψηλά από όλους βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά την έστειλε πάνω από το δοκάρι του Μπρινιόλι. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και προσπαθούσε να «ανοίξει» με κάθετες μπαλιές την αντίπαλη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι επιδίωκαν με μεγάλες μπαλιές να βγουν μπροστά.

Στο 23’ ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει, με τον Λαλά να σεντράρει από δεξιά και τον Αγκιμπού Καμαρά αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι να αποτυγχάνει στην προσπάθειά του με το κεφάλι. Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει με τον Βιτάλ ωστόσο το σουτ του ήταν άστοχο.

Η υπεροχή του Θρύλου συνεχίστηκε και στο 37’ ο Τικίνιο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-0, ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Ελ Αραμπί να απειλήσει. Στο 40’ ο Μασούρας ελίχθηκε ωραία στην περιοχή ,επιχείρησε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, χωρίς να τα καταφέρουν.

Ο Ολυμπιακός έγινε ακόμα πιο πιεστικός στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς κρατούσαν τα ηνία στη μεσαία γραμμή, με τα ακραία μπακ να ανεβαίνουν συνεχώς ψηλά. Στο 69’ ο Λαλά επιχείρησε τη σέντρα σουτ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και βρήκε στη συμβολή των δοκαριών. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρέαμπτσιουκ σούταρε από τα αριστερά και ο Μπρινιόλι με το ένα χέρι έδιωξε.

Η ομάδα μας είχε εγκατασταθεί στην αντίπαλη περιοχή «πολιορκώντας» την εστία του Παναθηναϊκού. Ο γκολκίπερ των «πρασίνων» αντέδρασε θετικά στο 76’ στο σουτ του Αγκιμπού Καμαρά και στο επόμενο λεπτό  είδε τον Ελ Αραμπί να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τρεις αλλαγές στο τελευταίο 15λεπτο, με τους Βαλμπουενά, Κούντε και Λόπες να παίρνουν τις θέσεις των Μασούρα, Μ. Καμαρά και Μπουχαλάκη αντίστοιχα.

Ο Θρύλος είχε «κατασκηνώσει» έξω από την περιοχή του Μπρινιόλι με την μπάλα όμως να μην μπορεί να καταλήξει στα δίχτυα κι έτσι το 0-0 επιστέγασε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (90’ Λόπες), Μ. Καμαρά (89’ Κούντε), Α. Καμαρά, Μασούρας (81’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί, Τικίνιο.