Τρίποντο και στο Αγρίνιο

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Αγρίνιο, καθώς επιβλήθηκε του Παναιτωλικού με 2-1.

Έχοντας την υπεροχή από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό η ομάδα μας κατάφερε να κατακτήσει το τρίποντο που τη διατηρεί μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Τικίνιο με κεφαλιά στο 13’ άνοιξε το σκορ, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Βέργος έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ελ Αραμπί στο 70 με πέναλτι χάρισε τη νίκη στους πρωταθλητές.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Ουσεϊνού Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Λόπες, Μασούρα στα άκρα και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Τικίνιο.

Η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά πιέζοντας για το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού του σκορ και τελικά η υπεροχή καρποφόρησε στο 13’ με την κεφαλιά του Τικίνιο, ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Λόπες. Ο Παναιτωλικός από τη μεριά του προσπαθούσε με μακρινές μεταβιβάσεις να βγει μπροστά, προκειμένου να πιάσει ανοργάνωτη την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 19’ η αντεπίθεση των γηπεδούχων μετατράπηκε σε γκολ με το πλασέ του Βέργου, ο οποίος δεν λάθεψε όταν βγήκε απέναντι από τον Βατσλίκ.

Το σκηνικό παρέμενε ίδιο όσο κυλούσαν τα λεπτά. Ο Θρύλος είχε εγκατασταθεί στο μισό γήπεδο με τους παίκτες του Αναστασίου κλεισμένους στην περιοχή τους να προσπαθούν να κλείσουν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Μελισσά. Τα σουτ των Λόπες, Αγκιμπού Καμαρά, όπως και η κεφαλιά του Μαντί Καμαρά δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας στο δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό να έχει την καθολική υπεροχή και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να βγουν από την περιοχή τους. Οι αλλαγές του κ. Μαρτίνς στο 55’ βοήθησαν την ομάδα του να γίνει ακόμα πιο επιθετική.

Οι γρήγορες εναλλαγές της μπάλας αποδιοργάνωναν την άμυνα του Παναιτωλικού και σε συνδυασμό με την παρουσία των δύο επιθετικών αυξήθηκε περισσότερο η πίεση. Η υπεροχή του Θρύλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 70’, καθώς ο Μελισσάς ανέτρεψε τον Βαλμπουενά στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών. Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός δεν κινδύνεψε για την ισοφάριση και έτσι έφυγε με το τρίποντο από το Αγρίνιο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (54’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Ου. Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (54’ Βαλμπουενά), Λόπες (54’ Ελ Αραμπί), Μασούρας, Α. Καμαρά (90′ Σισέ), Τικίνιο (82’ Κούντε).