Σφράγισε το εισιτήριο για τους «8»

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί του Λεβαδειακού με 2-0.

Η ομάδα μας δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασε εύκολα στη νίκη, χάρη στα δύο τέρματα του Τικίνιο στο 25’ και στο 43’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Εμβιλά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ονιεκουρού, Βρουσάι στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Τικίνιο.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», καθώς στο πρώτο λεπτό ο Μαντί Καμαρά πάτησε περιοχή, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να του περιορίζει το πεδίο. Ο Στογιάνοβιτς αντέδρασε θετικά και στο 3’, διώχνοντας σωτήρια την προβολή του Ονιεκουρού. Στο 9’ ήταν η σειρά του Βαλμπουενά να απειλήσει με σουτ από τη γραμμή της περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Βρουσάι στο 13’.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν μπροστά με αντεπιθέσεις και στο 14’ ο Πολέτο είχε την πρώτη τελική με σουτ από τα δεξιά της περιοχής, με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει εύκολα στη γωνία του.

Η ομάδα μας επέμεινε στο πλάνο της και δικαιώθηκε στο 25’ με τον Βαλμπουενά να σεντράρει από τα δεξιά και τον Τικίνιο να σκοράρει στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά. Έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής ο Θρύλος συνέχισε να βρίσκεται κοντά στην περιοχή του Στογιάνοβιτς, κυνηγώντας το δεύτερο γκολ, το οποίο επιτεύχθηκε στο 43’ ξανά από τον Βραζιλιάνο φορ.

Ο Νίλι είχε την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου με βολέ στην κίνηση έξω από την περιοχή στο 55’, στέλνοντας τη «στρογγυλή θεά» λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Ο Μαντί Καμαρά απάντησε στο 58’ μετά την εκπληκτική ατομική ενέργεια και το σουτ, αλλά ο Στογιάνοβιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 60’ ο Ονιεκουρού έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Τικίνιο σούταρε, κερδίζοντας μόνο το κόρνερ από τη συγκεκριμένη του προσπάθεια.

Στο 62’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τις πρώτες του δύο αλλαγές με τους Ροντρίγκες και Αγκιμπού Καμαρά να μπαίνουν αντί των Ονιεκουρού και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Έξι λεπτά αργότερα ο Ανδρούτσος επιχείρησε το σουτ στην κίνηση, χωρίς να βρει στόχο. Στο 72’ ο Βρουσάι γύρισε ωραία στον Μαντί Καμαρά, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Παπαδόπουλος και Εμβιλά ήταν οι επόμενες δύο κινήσεις του κ. Μαρτίνς στο 82’, ενώ στο 87’ οι αλλαγές του Πορτογάλου έκλεισαν με την είσοδο του Σουρλή. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και ο Ολυμπιακός σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα (82’ Παπαδόπουλος), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (82’ Εμβιλά), Μ. Καμαρά (87’ Σουρλής), Ονιεκουρού (61’ Ροντρίγκες), Βρουσάι, Βαλμπουενά (61’ Α. Καμαρά), Τικίνιο.