Πρώτη ήττα

Πρώτη ήττα

Την πρώτη του ήττα για φέτος στη Super League 2 γνώρισε ο Ολυμπιακός U23 από την Αναγέννηση Καρδίτσας (0-1).

Ο Θρύλος έχασε για πρώτη φορά φέτος μετά από εννιά αγώνες και έμεινε έτσι στους 14 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα του «Παναγιώτης Σαλπέας» και έφτασε κοντά στο να ανοίξει στο σκορ στο 9’, το σουτ του Κίτσου όμως έδιωξε δύσκολα ο Θεολόγης στη γωνία του.

Η Αναγέννηση κατάφερε να προηγηθεί στο 25’ με σουτ του Αθανασιάδη με τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν και να βγάζουν αντίδραση αμέσως μετά, τα σουτ των Ντόι και Ξενιτίδη όμως σταμάτησαν στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο Αριέλ Ιμπαγάσα προχώρησε σε διορθωτική κίνηση στην ανάπαυλα, περνώντας τον Βοΐλη αντί του Μαυρουδή με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται με δύο φορ. Η εικόνα του Θρύλου άλλαξε προς το καλύτερο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να διασπάσουν την άμυνα της ομάδας της Καρδίτσας.

Ο Καραργύρης φώναξε «παρών» σε σουτ των Βιδάλ και Αθανασιάδη κρατώντας έτσι τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής με τους παίκτες του Ιμπαγάσα να πιέζουν πολύ στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο Μπα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 70’ μην μπορώντας όμως να νικήσει τον Θεολόγη ενώ η είσοδος των Πινακά και Σπυριδάκη στο παιχνίδι έκανε ακόμα πιο επιθετικό τον Θρύλο. Το σουτ του πρώτου έφυγε ελάχιστα έξω για να ακολουθήσει νέο σουτ του Μπα με την ίδια κατάληξη ενώ η τελευταία καλή στιγμή ήταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά η προσπάθεια του Ξενιτίδη έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος (82’ Σπυριδάκης), Καλογερόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Νίκολιτς, Ντόι, Ξενιτίδης, Μαυρουδής (46’ Βοΐλης), Λιάτσος (73’ Πινακάς), Κίτσος, Α. Μπα.