Με υπογραφή Μασούρα η πρόκριση

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναιτωλικό με 3-1 και πέρασε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Θρύλος προηγήθηκε στο σκορ στο 5’ με τον Φαντιγκά, ο οποίος νωρίτερα είχε και δοκάρι. Ωστόσο η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85’ με κοντινή προβολή του Καρέλη. Οι πανηγυρισμοί και το προβάδισμα πρόκρισης δεν κράτησαν για αρκετά λεπτά, καθώς στις καθυστερήσεις ο Μασούρας πέτυχε το 2-1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο διεθνής Έλληνας σημείωσε και δεύτερο τέρμα στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Βρουσάι, Παπαδόπουλο, Ουσεϊνού Μπα και Κίτσο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Κανέ και Σουρλής ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Φαντιγκά, Ονιεκουρού στα πλάγια και τον Καρβάλιο πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Φαντιγκά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη, ωστόσο ο νεαρός Γάλλος δεν αστόχησε τρία λεπτά αργότερα στο πλασέ που επιχείρησε από τα δεξιά της περιοχής. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει την υπεροχή και να προσπαθεί να διευρύνει το προβάδισμά της, χωρίς να μπορεί να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Αντίθετα ο Παναιτωλικός αδυνατούσε να διατηρήσει την μπάλα στην κατοχή του και να βγει με αξιώσεις στην επίθεση. Ο Τζολάκης ήρθε σε επαφή ελάχιστες φορές με τη «στρογγυλή θεά», με την άμυνα να κάνει καλή δουλειά στην… αναχαίτιση των επιθέσεων των φιλοξενούμενων.

Ο Θρύλος θα μπορούσε να είχε πάει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά, αλλά η μπάλα από το σουτ του Καρβάλιο στο 44’ πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε τις δύο πρώτες του αλλαγές στο 54’ με τους Φαντιγκά, Ελ Αραμπί να δίνουν τη θέση τους στους Μασούρα και Τικίνιο, αντίστοιχα. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με τον Τζολάκη να διώχνει εκπληκτικά το σουτ του Ντουάρτε.

Στο 65’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε ακόμα δύο κινήσεις από τον πάγκο με τους Λόπες και Μαντί Καμαρά να μπαίνουν στο παιχνίδι. Ο πρώτος έφτασε κοντά στο 2-0 στο 67’, αλλά η εκπληκτική του προσπάθεια και σουτ δεν συνδυάστηκε με γκολ, λόγω του Ανέστη. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες του Ολυμπιακού, με τον Τζολάκη να αντιδρά σωστά δύο φορές. Ο γκολκίπερ της ομάδας μας δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ στο 85’ με τον Καρέλη να γράφει το 1-1 με προβολή. Ο Θρύλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στις καθυστερήσεις ο Μασούρας με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και στο 104’ ο Βρουσάι απέφυγε εντυπωσιακά τον αντίπαλό του, αλλά δεν ευστόχησε στο σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση. Στο 112’ ο Μασούρας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε με δύναμη με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι. Ο διεθνής Έλληνας άσος στο 116’ σημάδεψε σωστά, νίκησε για δεύτερη φορά τον Ανέστη και χάρισε στον Θρύλο την πρόκριση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Βρουσάι, Παπαδόπουλος, Ου. Μπα, Κίτσος, Κανέ (65’ Μ. Καμαρά), Σουρλής (98’ Ανδρούτσος), Φαντιγκά (54’ Μασούρας), Ονιεκουρού (76’ Κούντε), Καρβάλιο (65’ Λόπες), Ελ Αραμπί (54’ Τικίνιο).