Γαλλικό κλειδί νίκης

Ο Βαλμπουενά έβαλε την υπογραφή του στη νίκη (1-0) του Ολυμπιακού επί του Βόλου εκτός έδρας.

Η ομάδα μας έχασε πολλές ευκαιρίες για να προηγηθεί, αλλά δεν τα είχε καταφέρει, καθώς ο Κλέιμαν πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 81’, αφού σε αυτό το χρονικό σημείο ο Βαλμπουενά με έξοχο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας και χάρισε τη νίκη στον Θρύλο, όπως είχε κάνει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Ουσεϊνού Μπα, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Αγκιμπού Καμαρά και Μασούρα στα άκρα. Ο Καρβάλιο τοποθετήθηκε πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή του αγώνα προς την αντίπαλη εστία δημιουργήθηκε από την ομάδα μας μόλις στο 4’. Ο Μασούρας έκανε την κίνηση στην περιοχή, αλλά το γύρισμά του προς τον αμαρκάριστο Ελ Αραμπί δεν είχε δύναμη, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον γκολκίπερ του Βόλου να μπλοκάρει προ του Μαροκινού άσου. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Καρβάλιο είχε και την πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ που επιχείρησε από το ημικύκλιο της περιοχής.

Πέρασαν 20 λεπτά προκειμένου οι φιλοξενούμενοι να βγουν με αξιώσεις μπροστά και να απειλήσουν. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι το έκαναν δύο φορές με πανομοιότυπο τρόπο, χωρίς να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους. Το γύρισμα από αριστερά στη μικρή περιοχή έβγαλε τον Φαν Βεερτ σε θέση βολής, με τον τελευταίο να αποτυγχάνει να νικήσει τον Βατσλίκ.

Στο 28’ ο Ολυμπιακός έφτασε πάρα πολύ κοντά στο γκολ. Ο Αγκιμπού Καμαρά βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Μασούρας αστόχησε σε κενή εστία. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαλά έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο αμαρκάριστος Μπουχαλάκης επιχείρησε την κεφαλιά, όμως ο Κλέιμαν μπλόκαρε. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα μας είχε την κατοχή και την υπεροχή, χωρίς να καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς. Συγκεκριμένα, ο Ονιεκουρού μπήκε στο ματς αντί του Μασούρα. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Θρύλο να ελέγχει τη μεσαία γραμμή και να προσπαθεί από τα πλάγια να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Ο Βόλος εμφανίστηκε επιθετικά στο 60’ με κεφαλιά του Ρομέρο, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Βατσλίκ.

Στο 63’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε ακόμα δύο αλλαγές με τους Εμβιλά και Βαλμπουενά. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαντί Καμαρά ανέβηκε ψηλά, επιχείρησε το σουτ, το οποίο ήταν άστοχο. Ο διεθνής άσος από τη Γουινέα πλησίασε το 0-1 και στο 69’ με νέο σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Κλέιμαν έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 70’ ο γκολκίπερ του Βόλου χρειάστηκε να επέμβει για ακόμα μία φορά, στο πλασέ του Βαλμπουενά. Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 72’ ο Σισέ έστειλε τη «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο κ. Μαρτίνς ρίσκαρε ακόμα περισσότερο στα τελευταία λεπτά με την είσοδο των Τικίνιο και Βρουσάι και δικαιώθηκε, καθώς από τους δύο ξεκίνησε το γκολ του Ολυμπιακού. Ο Έλληνας άσος έβγαλε τη μεγάλη μπαλιά, ο Τικίνιο υποδέχθηκε την μπάλα και πάσαρε προς τον άξονα. Ο Βαλμπουενά συνδυάστηκε ωραία με τον Ελ Αραμπί και με έξοχο σουτ ο Γάλλος νίκησε τον Κλέιμαν και χάρισε τη νίκη στην ομάδα μας, όπως έγινε και στον πρώτο γύρο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77’ Βρουσάι), Ο. Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (63’ Εμβιλά), Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (76’ Τικίνιο), Μασούρας (46’ Ονιεκουρού), Καρβάλιο (64’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.