Ανώτερος αλλά άτυχος

Την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας γνώρισε ο Ολυμπιακός U23 στο Ρέντη με 0-1.

Η ομάδα του Ιμπαγάσα δημιούργησε σωρεία ευκαιριών χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της, με αποτέλεσμα στη μοναδική αξιόλογή φάση τους οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Οι παίκτες του Ιμπαγάσα ανάγκασαν τον αντίπαλο να περιμένει στο μισό γήπεδο, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη.

Μαρίνος και Φορτούνης απείλησαν με σουτ στο ξεκίνημα με τον Τρικαλινό άσο να έχει σουτ στο δοκάρι στο 13’ μετά από διπλή προσπάθεια και κλέψιμο του Βοΐλη στο ξεκίνημα της φάσης. Ο σέντερ φορ του Ολυμπιακού είχε καλή κεφαλιά στο τέρμα στη συνέχεια ενώ ο Τζολάκης δεν είχε πρόβλημα στο σουτ του Καραμόκο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να σφυροκοπούν τον Απόλλωνα, με τον Ανδρούτσο να πιάνει πολύ ωραία την κεφαλιά στο 32’ αλλά τον Αστρά να βγάζει σε κόρνερ. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45 ο Φορτούνης βρήκε εξαιρετικά τον Σουρλή που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν ταχύτητα και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο β’ ημίχρονο. Ο Μαρίνος είχε ευκαιρία στο 51’ όταν συνέκλινε από δεξιά και σούταρε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης δεν τα κατάφερε σε πλάγιο τετ α τετ στο 57’ ενώ ο Βοΐλης ένα λεπτό μετά, έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Φορτούνη χωρίς όμως αποτέλεσμα. Εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα και εκμεταλλευόμενος την κόντρα επίθεση ο Απόλλων προηγήθηκε στο σκορ με τον Λεμάανγκ στο 73’.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, βάζοντας και πάλι τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, πιέζοντας παράλληλα τόσο από τα άκρα όσο και με προσπάθειες από τον άξονα. Παρά την πίεση των «ερυθρόλευκων» το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τον Θρύλο να γνωρίζει την ήττα.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης (80’ Τσέλιος), Καλογερόπουλος, Ανδρούτσος, Καρμπόβνικ, Σουρλής, Φορτούνης (71’ Λιάτσος), Πινακάς, Μαρίνος, Βοΐλης (62’ Α. Μπα).