Ήττα στις Σέρρες

Την ήττα με 4-0 στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό γνώρισε ο Ολυμπιακός U23.

Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ενώ παρότι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο, το τρίτο τέρμα σε συνδυασμό με την αποβολή του Ξενιτίδη τους καταδίκασε οριστικά στην ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με πολλές μάχες στη μεσαία γραμμή και τον Ολυμπιακό να στοχεύει στις αντεπιθέσεις. Στο 25’ ο Κόντσι άνοιξε το σκορ με πλασέ, με τη φάση να ξεκινά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων, χωρίς η μπάλα να έχει ακινητοποιηθεί προηγουμένως.

Ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά αναγκάζοντας τον Πανσερραϊκό να περιμένει πίσω αλλά το γκολ του Στίνα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους διαμόρφωσε το 2-0.

Οι αλλαγές των Βοΐλη και Κινκουέ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βοήθησαν την ομάδα του Ιμπαγάσα να ανέβει και να απειλήσει, τα σουτ όμως των Κωστή και Πινακά στο 60’ και στο 63’ αντίστοιχα, σταμάτησαν στον Κατσίκα. Ο Στίνα σκόραρε για δεύτερη φορά στο 69’ ενώ η κίτρινη κάρτα που αντίκρισε για δεύτερη φορά ο Ξενιτίδης στο 79ο λεπτό άφησε τον Ολυμπιακό με παίκτη λιγότερο για τα εναπομείναντα λεπτά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Μασκανάκη στο 88’.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης (46’ Κινκουέ), Μπαγκαλιάνης, Νίκολιτς, Ντόι (46’ Βοΐλης), Ξενιτίδης, Σουρλής (57’ Νταμπό), Κωστή, Μαρίνος (72’ Λιάτσος), Πινακάς (72’ Α. Μπα).