Με το δεξί στα Playoffs

Τη νίκη (2-1) πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επί του Άρη την 1η αγωνιστική των Playoffs.

Η ομάδα μας σκοράροντας στα τέλη των δύο ημιχρόνων κατάφερε να κατακτήσει το τρίποντο που την φέρνει όλο και πιο κοντά στο 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Ο Σισέ με κεφαλιά στο 45’ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 85’ ο Ελ Αραμπί διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Εντιαγέ στο 61’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Μανωλά, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Ροντρίγκες στα άκρα και τον Καρβάλιο πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο ο Άρης από τη μεριά του είχε κοντά τις γραμμές του και δεν άφηνε κενούς χώρους μπροστά από την περιοχή του Κουέστα. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς κυκλοφορούσαν την μπάλα στα πλάγια και με αυτό τον τρόπο προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα. Ο Μπουχαλάκης με σουτ έξω από την περιοχή απείλησε στο 22’, ενώ πιο κοντά στο γκολ έφτασε ο Ελ Αραμπί, με τον Κουέστα να τον νικάει στο τετ α τετ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως στόχο να κρατήσουν το μηδέν πίσω και να βγουν μπροστά με μεγάλες μπαλιές. Όταν το πέτυχαν ο Βατσλίκ ήταν εκεί για μην επιτρέψει στον Ιτούρμπε να ανοίξει το σκορ. Οι γκολκίπερ ήταν οι πρωταγωνιστές, καθώς στο 39’ ο Κουέστα απέκρουσε το πέναλτι του Ελ Αραμπί, αν και ο άσος του Άρη δεν πατούσε τη γραμμή όταν εκτελούσε ο Μαροκινός.

Τελικά τη λύση για τον Θρύλο την έδωσε ένας αμυντικός στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σισέ που είχε προωθηθεί για το κόρνερ, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη «στρογγυλή θεά» να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για την ομάδα μας και μία χαμένη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Αγκιμπού Καμαρά πήρε τη θέση του Μασούρα, ενώ στο 47’ ο Εμβιλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Γάλλος είδε τον Κουέστα να του στερεί το γκολ ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή.

Μπορεί να έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και τη μεσαία γραμμή, ωστόσο ο Άρης βρήκε τον τρόπο να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση και να ισοφαρίσει με τον Εντιαγέ στο 61’. Ακολούθησαν αμέσως τρεις αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς με τους Μαντί Καμαρά, Τικίνιο και Βαλμπουενά να μπαίνουν στο ματς.

Στο 72’ ο Κουέστα πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας με το πόδι πάνω στη γραμμή το βολέ που επιχείρησε ο Αγκιμπού Καμαρά από το ύψος της περιοχής. Ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα και στο 77’ ο Εμβιλά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Στο 79’ ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά, αλλά για λίγα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ. Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 83’ ο γκολκίπερ του Άρη έδιωξε δύσκολα με το ένα χέρι το σουτ του Μαντί Καμαρά.

Τον «Γόρδιο Δεσμό» έλυσε ο Ελ Αραμπί στο 85’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, με το οποίο χάρισε στον Θρύλο τη νίκη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (81’ Βρουσάι), Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (63’ Μ. Καμαρά), Μασούρας (46’ Α. Καμαρά), Ροντρίγκες (63’ Τικίνιο), Καρβάλιο (63’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.