Ήττα στο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας (1-0) για την 5η αγωνιστική των Playoffs.

Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία στο ξεκίνημα του αγώνα να ανοίξει το σκορ, αλλά την έχασε, όπως και άλλες πολλές, σε αντίθεση με τους «πράσινους» που κατάφεραν να κατακτήσουν το τρίποντο, χάρη στο τέρμα του Αϊτόρ στο 42’. Η ήττα αυτή δεν άλλαξε κάτι στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς η διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 11 βαθμούς.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Κανέ ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ροντρίγκες, Μασούρα στα άκρα και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, καθώς στο τέταρτο λεπτό ο Μασούρας έφτασε κοντά στο 0-1. Ο Ροντρίγκες βγήκε στην αντεπίθεση και έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μασούρας πλάσαρε, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να νικάει τον Έλληνα άσο με διπλή προσπάθεια. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία της ομάδας μας, αλλά ο Βατσλίκ απέκρουσε το σουτ του Αϊτόρ.

Οι παίκτες των δύο ομάδων προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, χωρίς να τα καταφέρουν. Η ανασταλτική λειτουργία και των δύο ομάδων ήταν σε τέτοιο βαθμό που δεν επέτρεπε τη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων μπροστά στις δύο εστίες. Οι στημένες μπάλες αποτέλεσαν τον μοναδικό τρόπο απειλής στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 37’ ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής από τα αριστερά, όμως το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει παράλληλα από τη γραμμή της εστίας. Στο 41’ ο Παλάσιος προσπάθησε να σκοράρει από πλάγια θέση, χωρίς να τα καταφέρει. Το 1-0 το έκανε ο Αϊτόρ στο επόμενο λεπτό με πλασέ στην κίνηση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα, ο κ. Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε πρόσωπο στην επίθεση με τον Τικίνιο να παίρνει τη θέση του Ελ Αραμπί. Στο 48’ είχαμε και την πρώτη τελική με το σουτ του Λαλά έξω από την περιοχή. Λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί μία ώρα αγώνα ο τεχνικός της ομάδας μας έριξε στο ματς τους Βαλμπουενά, Μπουχαλάκη και Φορτούνη.

Ο Γάλλος στο 69’ έφυγε στην αντεπίθεση και επιχείρησε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ των «πρασίνων» ήταν και πάλι σε σωστή θέση. Ο Βαλμπουενά χρειάστηκε να αποχωρήσει στο 76’, με τον Καρβάλιο να μπαίνει στη θέση του.

Παρά την πίεση του Ολυμπιακού το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 11 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, , Εμβιλά (59’ Μπουχαλάκης), Κανέ (58’ Φορτούνης), Ροντρίγκες, Μασούρας (59’ Βαλμπουενά, 76’ Καρβάλιο), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (46’ Τικίνιο).