Ήταν ανώτερος, αλλά δεν έφτασε

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος (1-1) με τον ΠΑΟΚ και δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει στην κανονική διάρκεια το γκολ που θα την έστελνε στον τελικό. Στο έξτρα μισάωρο ο Ελ Αραμπί (105’) άνοιξε το σκορ με πέναλτι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σε μία από τις λιγοστές καλές στιγμές τους στον αγώνα ισοφάρισαν με τον Τσόλακ (109’).

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή. Ροντρίγκες και Μασούρας τοποθετήθηκαν στα άκρα και ο Τικίνιο στην κορυφή της επίθεσης.

Όπως και στο πρώτο ματς ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με διάθεση να επιτεθεί προκειμένου να αποκτήσει το προβάδισμα. Η ομάδα μας ήταν απειλητική και δημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, η οποία προσπαθούσε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Πασχαλάκη.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σωστά, καθώς είχαν εγκλωβιστεί στην πίεση των παικτών του Μαρτίνς. Ένα γύρισμα από τα αριστερά μετά το 20’ ήταν η μοναδική καλή τους στιγμή. Στο 25’ ο Μπουχαλάκης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα ξυστά από το δεξί δοκάρι, ενώ ο Μαντί Καμαρά αστόχησε για λίγα εκατοστά στο 27’.

Ο Θρύλος πίεζε για το γκολ και μάλιστα το άγγιξε στο 41’ με τον Μασούρα να βγαίνει απέναντι από τον Πασχαλάκη, ο οποίος κατάφερε ενστικτωδώς με τα πόδια να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Η πίεση και οι δυνατές μονομαχίες αποτελούσαν τα κυρίαρχα συστατικά του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 61’ ο Μαντί Καμαρά, λίγα δευτερόλεπτα πριν δώσει τη θέση του στον Καρβάλιο, έβγαλε εκπληκτική μπαλιά, αλλά ο Μασούρας δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με θετικό τρόπο την προσπάθειά του.

Στο 71’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με το σουτ του Λύρατζη, με τον Βατσλίκ να αντιδρά σωστά. Η… απάντηση ήταν άμεση. Ο Τικίνιο έβγαλε σε θέση βολής τον Μασούρα, αλλά το πλασέ του δεν είχε δύναμη με αποτέλεσμα οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ να διακόψουν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το σουτ του Ροντρίγκες στην κίνηση με το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο. Στο 81΄ο Λαλά ήταν αυτός που απείλησε με σουτ, ωστόσο ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε δύσκολα. Στο 84’ ο Νέλσον Ολιβέιρα είδε τον Βατσλίκ εκτός εστίας και επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως ο Τσέχος γκολκίπερ έδιωξε με το ένα χέρι και στη συνέχεια μπλόκαρε. Στο 90’ ο Εμβιλά για λίγα εκατοστά δεν βρήκε την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με το σκηνικό να μην αλλάζει. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και στο 100’ ο Αγκιμπού Καμαρά έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο επόμενο λεπτό ο Πασχαλάκης ανέτρεψε καθαρά τον Ελ Αραμπί και μετά από χρήση VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μαροκινός ανέλαβε την «εσχάτη των ποινών» και με εκτέλεση αλά Πανένκα έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στο βάθος της εστίας γράφοντας με θεαματικό τρόπο το 1-0 στο 105’.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Νέλσον Ολιβέιρα με προβολή γύρισε από αριστερά και ο Τσόλακ με πλασέ έκανε το 1-1. Αμέσως ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές με τον Βρουσάι να παίρνει τη θέση του Λαλά και τον Κούντε αυτή του Μπουχαλάκη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (111’ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (111’ Κούντε), Μ. Καμαρά (61’ Καρβάλιο), Ροντρίγκες (75’ Α. Καμαρά), Μασούρας (87’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (75’ Ελ Αραμπί).