Αυλαία με θρυλική ανατροπή

Με μία ακόμα νίκη ο Ολυμπιακός U23 ολοκλήρωσε τη χρονιά επικρατώντας 3-2 του Ολυμπιακού Βόλου στον Ρέντη.

Μαρίνος, Σουρλής και Πινακάς ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα που επέστρεψε από το 0-2 του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι τις πέντε συνεχόμενες νίκες και επτά στα τελευταία εννιά παιχνίδια, ολοκληρώνοντας τη σεζόν στην πέμπτη θέση του βορείου ομίλου της Super League 2, ισόβαθμος στους 51 πόντους με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ξεκίνημα του ματς και θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να έχει ανοίξει το σκορ αφού Τσέλιος στο 10’ και Καρμπόβνικ ένα λεπτό μετά, δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο από κοντά. Ο Ολυμπιακός Βόλου κλεισμένος πίσω, έπαιξε σε δύο περιπτώσεις σωστά την κόντρα επίθεση με αποτέλεσμα να πετύχει ισάριθμά τέρματα. Ο Ξύδας κέρδισε το πέναλτι από τον Τζολάκη στο 12’ και στο 13’ ο Κουντουριώτης ευστόχησε από τη λευκή βούλα.

Οι Πειραιώτες απείλησαν με τον Μαρίνο στο 20’ αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κότος στο 29’. Ακόμα δύο καλές στιγμές με Σουρλή και Μαρίνο δεν είχαν ευτυχή κατάληξη με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 0-2 στα αποδυτήρια.

Ο Θρύλος βγήκε με πείσμα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Κλείνοντας τον Ολυμπιακό Βόλου στο μισό γήπεδο, οι παίκτες του Ιμπαγάσα έκαναν επίδειξη δύναμης με τον Καλογερόπουλο να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 47’. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρίνος κέρδισε το πέναλτι από τον Κόλα και παρότι νικήθηκε από τον Βούγιοβιτς, ο Κωστή πήρε το «ριμπάουντ» και έδωσε ασίστ στον Μαρίνο για το 1-2. Στο 64’ ο Καρμπόβνικ μετά από έξοχη ενέργεια βγήκε από τα αριστερά και έκανε γύρισμα-μισό γκολ με τον Σουρλή να βρίσκεται στη σωστή θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταματούσαν με αποτέλεσμα οκτώ λεπτά αργότερα να έρθει και το τρίτο γκολ. Για ακόμα μια φορά από την αριστερή πλευρά, ήταν ο Κίτσος αυτός που έκανε την ασίστ για τον Πινακά ο οποίος με όμορφο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων. Ο Τζολάκης χρειάστηκε να επέμβει μόνο στο 74’ μπλοκάροντας το σουτ του Μάνγκα με τον Θρύλο από εκεί και πέρα να φτάνει με άνεση στη νίκη.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κίτσος, Κουτσίδης (46’ Ντόι), Καλογερόπουλος (88’ Κεραμίδας), Νίκολιτς (81’ Σαπουντζής), Ξενιτίδης, Καρμπόβνικ, Σουρλής, Τσέλιος (46’ Πινακάς), Μαρίνος, Κωστή.