Λόπες και τρίποντο…

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2 για την 6η αγωνιστική των Playoffs.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ελ Αραμπί (6’) και Ροντρίγκες (43’), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τους Περέα (45΄+3) και Σνάιντερ (80’). Στις καθυστερήσεις ο Λόπες με εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν και έγραψε το τελικό 3-2.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Βρουσάι, Παπασταθόπουλο, Ουσεϊνού Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τους Ροντρίγκες, Μασούρα στα άκρα. Ο Καρβάλιο τοποθετήθηκε πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και μόλις στο έκτο λεπτό ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να προσπαθεί να πετύχει και δεύτερο γκολ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που επεδίωκαν με μεγάλες μπαλιές να βγουν στην αντεπίθεση. Στο 13’ ο Καρβάλιο εκτέλεσε το φάουλ έξυπνα, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των διχτύων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Μπουχαλάκη δεν βρήκε στόχο.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε με τον Εμβιλά να απειλεί στο 23’ με σουτ. Στο 25’ ο Ροντρίγκες ταλαιπώρησε για ακόμα μία φορά τον αντίπαλό του και έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Ελ Αραμπί δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Στο 28’ ο Καρβάλιο εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Μασούρας επιχείρησε το σουτ, χωρίς να μπορέσει να μετατρέψει σε γκολ την προσπάθειά του.

Η πίεση του Θρύλου αυξήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ροντρίγκες να χάνει ακόμα μία ευκαιρία στο 33’. Καλή στιγμή για να σκοράρει είχε και ο Καρβάλιο στο 35΄, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στο ημικύκλιο της περιοχής. Τελικά το 2-0 επιτεύχθηκε στο 43’, όταν ο Μασούρας με εκπληκτική μπαλιά έβγαλε τον Ροντρίγκες σε θέση βολής και ο τελευταίος με δυνατό πλασέ νίκησε τον Λοντίγκιν.

Ωστόσο ο ΠΑΣ στη μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο κατάφερε να μειώσει και να πάει στα αποδυτήρια με την ελάχιστη δυνατή διαφορά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Περέα από κοντά έκανε το 2-1.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως ο ΠΑΣ έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά ο Μπα με τάκλιν έδιωξε την μπάλα, πριν αυτή φτάσει στον αμαρκάριστο Περέα και στο 63’ ο Βατσλίκ σταμάτησε με το πόδι το πλασέ του Γκαρντάβσκι, στο τετ α τετ των δύο.

Ωστόσο και ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε σημειώσει πρώτος γκολ. Στο 57’ ο Ρέαμπτσιουκ γύρισε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 68’ ο Μασούρας επιχείρησε το σουτ, με τη «στρογγυλή θεά» να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 74’ ο Εμβιλά είχε χώρο και σούταρε, αλλά και πάλι για λίγα εκατοστά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο ΠΑΣ αφού γλίτωσε το γκολ, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80’ με κοντινό πλασέ του Σνάιντερ. Στις καθυστερήσεις ο Λοντίγκιν προσπάθησε να στερήσει από τον Ολυμπιακό τη νίκη αντιδρώντας σωτήρια στο σουτ του Λόπες και στην κεφαλιά του Τικίνιο. Τελικά ο Λόπες με εκπληκτικό σουτ έδωσε τη λύση και χάρισε το τρίποντο στον Θρύλο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Ου. Μπα, Εμβιλά (82’ Κούντε), Μπουχαλάκης (56’ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (83’ Τικίνιο), Ροντρίγκες (83’ Βαλμπουενά), Μασούρας, Ελ Αραμπί.