Ηττήθηκε στο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 1-2, εντός έδρας, για την 8η αγωνιστική των Playoffs της Super League.

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο… εύστοχος και οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα στο Καραϊσκάκη με 1-2. Στο 10′ οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ με τον Παλάσιος, για να γίνει το 0-2 στο 54′ από τον Σένκεφελντ. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε από τον Τικίνιο στο 70′.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες, αλλά δέχτηκε το γκολ μόλις στην πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων. Στο 9′ ο Αγκιμπού Καμαρά έκλεψε την μπάλα μεταξύ κέντρου και περιοχής, απέφυγε τον Αλεξανδρόπουλο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως αυτή κατέληξε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Σουτ του Παλάσιος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και πλάγια θέση δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 0-1.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν αρκετά τον Παναθηναϊκό και κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο 18′ ο Λόπες μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Τρία λεπτά μετά, 21′, ο Αγκιμπού σούταρε μέσα από την περιοχή και πλάγια δεξιά, όμως και πάλι ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κατάφερε να διώξει.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και στο 32′ ο Ροντρίγκες μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως πήγε λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού, ενώ στο 36′ ο Λόπες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπρινιόλι σε διπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει. Επίσης στο 38′ ο Λόπες εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ, ενώ στο 44′ ο Ρέαμτπσιουκ έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Λόπες το σουτ στην κίνηση με το αριστερό και ο Μπρινιόλι ήταν ξανά στη σωστή θέση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, 45+1′ ήταν η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Ροντρίγκες να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Μπρινιόλι να διώχνει σε κόρνερ!

Στο δεύτερο μέρος πάλι ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά για να βγει μπροστά, όμως από μία στημένη φάση ήρθε το 0-2. Στο 54′ ο Αϊτόρ «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Σένκεφελντ με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αμέσως αντέδρασαν και βγήκαν μπροστά, μειώνοντας στο σκορ στο 70′. Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, πρώτη κεφαλιά από τον Ελ Αραμπί και ο Τικίνιο με το στήθος έκανε το 1-2. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, ενώ στο 90′ ο Παπασταθόπουλος απείλησε με μακρινό σουτ όμως ο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46′ Σισέ), Λαλά, Εμβιλά (79′ Κανέ), Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (46′ Τικίνιο), Λόπες (79′ Μασούρας), Ροντρίγκες (64′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.