Βελτιωμένος ο Ολυμπιακός στο τρίτο του φιλικό

Στο 0-0 έμεινε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κρακόβια, με αρκετά όμως σημάδια βελτίωσης.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Κρακόβια, αν και ήταν πολύ καλύτερος, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ανώτεροι σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, έχασαν πέναλτι και εν τέλει έμειναν στο 0-0 με την Κρακόβια, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους. Εξίσου θετικό το πρόσημο για την ομάδα μας και για την αμυντική λειτουργία, αφού κατάφερε να αφήσει τους Πολωνούς μακριά από την εστία.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και χαμένες ευκαιρίες

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, με τους ποδοσφαιριστές του να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες συνθήκες στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη τελική ήρθε στο 6′ μ’ ένα σουτ του Χασάν που κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (8′), ο Κανέ έκλεψε έξυπνα τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, διέσχισε μερικά μέτρα, όμως το σουτ του, κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι των Πολωνών.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Θρύλου ήρθε στο 27′, όταν έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Βαρσοβίας έδιωξε με υπερένταση. Στο 31′ οι Πρωταθλητές Ελλάδας έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά του Μπουχαλάκη ύστερα από φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ.

Το μοτίβο παρέμεινε το ίδιο, με τον Θρύλο να κυκλοφορεί ωραία τη μπάλα και να δημιουργεί ευκαιρία. Στο 39′ ο Βαλμπουενά έβγαλε ωραία πάσα για τον Φατιγκά, που από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πέτσκα ανέτρεψε τον Χασάν, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, αλλά ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της Κρακόβια.

Από τη πλευρά τους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο 43′ με σουτ του Χάνκα, που μπλόκαρε ο Βατσλίκ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν και πάλι για τον Ολυμπιακό, με τον Βαλμπουενά να κάνει με τη μια το σουτ από το ύψος της περιοχής έπειτα από ασίστ του Κούτρη, όμως ο γκολκίπερ μπλόκαρε.

Ανώτερος και στο δεύτερο, αλλά άτυχος

Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με την ομάδα μας να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι και να δημιουργεί ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 50′ ο Ανδρούτσος έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα, η οποία μετά από επαφή με τον Χασάν χτύπησε στο αντίπαλο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζοάο Καρβάλιο έκανε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 63ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άλλαξε τους 9 από τους 11 παίκτες, κάτι που συνηθίζει ο Πέδρο Μάρτινς, όμως και πάλι πίεζε την ομάδα της Πολωνίας στο μισό γήπεδο και έψανχε για το γκολ.

Μια εξίσου μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τον Ολυμπιακό στο 72′, όταν ο Μασούρας έξω από την περιοχή γύρισε και σούταρε απευθείας, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Κρακοβίας, να πέσει δεξιά και να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Οι ευκαιρίες δεν σταματούσαν για την ομάδα μας, με τον Άβιλα να βγάζει εξαιρετική συρτή σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Ελ Αραμπί, ενώ ο Μασούρας από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ (46′ Τζολάκης), Ανδρούτσος (63′ Άβιλα), Μπα (63′ Μανωλάς), Σισέ (63′ Παπασταθόπουλος), Κούτρης (63′ Ρέαμπτσιουκ), Μπουχαλάκης (63′ Εμβιλά), M. Καμαρά (63′ Κουντέ), Κανέ (63′ Ραντζέλοβιτς), Φατινγκά (63′ Μασούρας), Βαλμπουενά (46′ Ζοάο Καρβάλιο – 81′ Τικίνιο), Χασάν (63′ Ελ Αραμπί).