Ολοκλήρωσε τα φιλικά του στην Αυστρία

Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Αυστρία με 3-1 από τη Σάλτσμπουργκ.

Το τελευταίο του φιλικό στην Αυστρία, έδωσε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, στο οποίο γνώρισε την ήττα με 3-1 και πλέον θα συνεχίσει την προετοιμασία του στην Ελλάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν διαστήματα στα οποία έβγαλαν ορισμένα θετικά στοιχεία, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και η πρωταθλήτρια Αυστρίας μπόρεσε να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Κινητικός και πιεστικός μπροστά

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβγαλε στο επιθετικό κομμάτι αρκετά από τα στοιχεία που θέλει ο Πέδρο Μαρτίνς. Κίνηση με την μπάλα στα πόδια, αλλά και πίεση από τους επιθετικούς όταν η ομάδα είναι σε θέση άμυνας και να μην αφήνει τον αντίπαλο να κάνει παιχνίδι.

Έτσι ακριβώς κατάφερε ο Ολυμπιακός να προηγηθεί στην αναμέτρηση στο 14ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης. Ο Αγκιμπού Καμαρά πίεσε αμυντικό της Σάλτσμπουργκ, κατάφερε να κλέψει την μπάλα η οποία κατέληξε στον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός επιθετικός με πλασέ άνοιξε το σκορ στο ματς.

Η Σάλτσμπουργκ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, καθώς στο 21′ έγινε το 1-1 από τους αυστριακούς, με σκόρερ τον Σίμιτς. Πέντε λεπτά μετά, στο 26′, ο Ολυμπιακός απείλησε για ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 41′, η Σάλτσμπουργκ έβαλε δεύτερο γκολ για το 2-1, με το σουτ του Καμπερί.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο

Όπως έγινε στο φιλικό με την Αρμάνι Μπίλεφελντ, έτσι και σε αυτό με τη Σάλτσμπουργκ, στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, καθώς άρχισε να φαίνεται και η κούραση της προετοιμασίας.

Παρόλα αυτά όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν στο 54′ ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μασούρας σε κενή εστία δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα! Έτσι από τη στιγμή που δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να ισοφαρίσει, στο 80′ ο Φερνάντο ήταν αυτός ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας με το φιλικό αυτό ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους στην Αυστρία και το επόμενο φιλικό ματς είναι προγραμματισμένο για τις 9 του μήνα (20:30), κόντρα στην Άλκμααρ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος (61′ Μ. Καμαρά), Σισέ, Άβιλα, Κανέ, Εμβιλά, Αγκ. Καμαρά (79′ Χασάν), Μασούρας (61′ Ζινκερνάγκελ), Ραντζέλοβιτς (79′ Καρβάλιο), Ελ Αραμπί (67′ Αμπ. Καμαρά).