Φιλική ήττα στο τεστ με Άρη

Εκτός έδρας φιλικό ματς για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Άρη (2-1).

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο φιλικό ματς με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Σε έναν αγώνα στον οποίο ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε αρκετές δοκιμές, ενώ είχε αφήσει εκτός αποστολής τους περισσότερους ποδοσφαιριστές οι οποίοι αγωνίστηκαν στο προηγούμενο φιλικό με την Άλκμααρ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Είχε την κατοχή της μπάλας

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα η οποία όριζε τον ρυθμό. Δεν υπήρξαν όμως αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τους «ερυθρόλευκους» να απειλούν με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου.

Ωραία ενέργεια του Καρβάλιο, απέφυγε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Οκτώ λεπτά μετά, στο 38′, ο Άρης απείλησε με το σουτ του Πάλμα το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Τζολάκη.

Έτσι έμεινε το 0-0 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ανέβηκε ο ρυθμός

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος της φιλικής αναμέτρησης υπήρξαν ευκαιρίες αλλά και γκολ. Ιδιαίτερα από το 70′ και μετά ο ρυθμός ανέβηκε αρκετά.

Στο 47′ ο Ανδρούτσος μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Άρης έκανε το 1-0, στο 74′. Σέντραρε ο Νταμπό από τα δεξιά, ο Καμάτσο μπήκε στη φάση και παρά το γεγονός πως έκανε αρχικά λάθος κεφαλιά, κατάφερε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να πλασάρει σε κενή εστία. Ένα λεπτό μετά, στο 75′, έγινε και το 2-0, όταν ο Μαντσίνι σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπα δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και ο Χατζηιωάννου έγινε ο σκόρερ του δεύτερου γκολ του Άρη.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 80′ μείωσε σε 2-1. Ο Χασάν πίεσε ψηλά την άμυνα του Άρη, έκλεψε την μπάλα και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Κουέστα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Τικίνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο 84′ απείλησε ο Καρβάλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 86′ ο Τζολάκης έδιωξε το σουτ του Καμάτσο μετά από ατομική ενέργεια. Στο 89′ ο Κούντε σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Αμπ. Καμαρά έκανε το πλασέ στην κίνηση όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κούντε είδε την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αριστερά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης, Κίτσος (46′ Άβιλα), Μπα, Μανωλάς (74′ Παπαδόπουλος), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης (67′ Κούντε), Εμβιλά, Καρβάλιο, Ραντζέλοβιτς (67′ Χασάν), Αμπ. Καμαρά, Τικίνιο.