Το Καραϊσκάκη θα δώσει την πρόκριση

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός στην Κύπρο απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού με σκορ 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός έφυγε από το «Γ.Σ.Π.» της Λευκωσίας με το ισόπαλο 1-1 απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού, στο πρώτο ματς των play off του UEFA Europa League, ενόψει του επαναληπτικού στις 25 του μήνα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Εκεί όπου οι πρωταθλητές Ελλάδας με τον κόσμο τους έδειξαν ότι μπορούν να φτάσουν στην πρόκριση των ομίλων της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν ξανά βελτιωμένοι σε σχέση με προηγούμενα ματς, ενώ έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία στο ντεμπούτο του ο Ίνμπομ Χουάνγκ, ο οποίος βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα από τον προπονητή Κάρλος Κορμπεράν.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ, με το γκολ του Γιάνγκα στο 18′, κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα ωραίο γκολ του Χουάνγκ μετά από ασίστ του Ρέαμπτσιουκ στο 29′ και στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ.

Ωραίο γκολ από τον Χουάνγκ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς και μάλιστα θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αν ήταν λίγο τυχερός στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Μόλις στο 8ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για πρώτη φορά τους Κύπριους, όταν ο Εμβιλά έκανε το σουτ στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 17′, ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Σουτ του Κούντε αρκετά μέτρα μακριά από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Στο επόμενο λεπτό όμως ο Απόλλων Λεμεσού κατάφερε να προηγηθεί και με τη βοήθεια της τύχης, όταν έγινε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ και ο Γιάνγκα μπήκε στη φάση κοντρόλαρε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 26′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα μακρινό σουτ του Πίττα, το οποίο κατέληξε άουτ και τρία λεπτά μετά ήρθε το 1-1 για τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, στο 29′ οι Ρέαμπτσιουκ, Ζινκερνάγκελ έπαιξαν το ένα-δύο, με τον πρώτο να είναι ο τελικός αποδέκτης, ο οποίος έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Χουάνγκ και ο Κορεάτης αρχικά κοντρόλαρε και αμέσως πλάσαρε για το 1-1, σημειώνοντας έτσι το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα στο ντεμπούτο του με την ομάδα.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να φτάνει σε κάποιο γκολ για την ανατροπή από το ημίχρονο.

Μπορούσε την ανατροπή

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα είχε συνεχόμενες καλές στιγμές για να βάλει ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρνει.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα τέταρτο στο οποίο δημιούργησαν συνεχόμενες ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ. Στο 54′ ο Ελ Αραμπί «γέμισε» στην περιοχή του Απόλλωνα, όμως ο Ραντζέλοβιτς για λίγο δε βρήκε την μπάλα με το κεφάλι. Ένα λεπτό μετά, ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα ο Χουάνγκ «άνοιξε» δεξιά για τον Ραντζέλοβιτς ο οποίος έκανε την κάθετη στον Ελ Αραμπό, όμως ο Μαροκινός δεν έκανε κοντρόλ και ο Γιοβάνοβιτς πρόλαβε.

Συνέχισε ο Ολυμπιακός να επιτίθεται και στο 56′ ο Χουάνγκ ήταν ξανά εκ των πρωταγωνιστών, συνεργάστηκε με τον Ζινκερνάγκελ στα δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο Κορεάτης έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή με τον Ελ Αραμπί για λίγο να μην προλαβαίνει να πλασάρει. Επίσης στο 65′ ο Χουάνγκ ήταν και πάλι αυτός ο οποίος απείλησε τον Απόλλωνα, όταν ο Ελ Αραμπί του έκανε την κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή με τον Κορεάτη να κάνει το πλασέ στην κίνηση όμως ο Γιοβάνοβιτς πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια.

Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα και από τις δύο πλευρές. ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό και ο Κόνραντ Ντε Λα Φουέντε. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του ματς και οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Έτσι έμεινε το 1-1, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης», την Πέμπτη στις 25 του μήνα.

Απόλλων Λεμεσού (Ντ. Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμάς, Ρομπέρζ, Πειπερνέ, Ντα Σίλβα, Χαμπ. Κυριακού (60′ Μπα), Κολ, Φελίξ (46′ Ονγκεντά), Πίττας, Γιάνγκα (60′ Σαχάρ), Ντιγκινί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε (90+2′ Μπουχαλάκης), Χουάνγκ (66′ Αγκ. Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (79′ Βρουσάι), Ζινκερνάγκελ (79′ Ντε Λα Φουέντε), Ελ Αραμπί (66′ Χασάν).