Ο Θρύλος στους ομίλους του Europa League

Ο Ολυμπιακός πέρασε τον Απόλλωνα Λεμεσού μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο στόχος επετεύχθη για τον Ολυμπιακό, καθώς κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Απόλλωνα Λεμεσού στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να προκριθεί στους ομίλους του UEFA Europa League, μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι.

Το ματς στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1 και ο Ολυμπιακός στα πέναλτι πήρε αυτό που ήθελε με 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μπουν δυνατά στον αγώνα και να προηγηθούν μόλις στο 2′ με τον Μασούρα, αλλά ο Απόλλων Λεμεσού κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πίττα στο 90′ και στα πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Τόμας Βατσλίκ, ο οποίος είπε τρεις φορές «όχι» στους Κύπριους, πήραν την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Πιεστικός και αιφνιδιαστικός

Δεν έχασε καθόλου χρόνο ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, καθώς κατάφερε να προηγηθεί μόλις στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε. Συγκεκριμένα, στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Σισέ «άνοιξε» την μπάλα αριστερά για τον Ρέαμπτσιουκ, με τον Μολδαβό να βγαίνει στην κόντρα και να κάνει το γύρισμα στην περιοχή εκεί όπου ο Μασούρας ήταν μόνος του και πλάσαρε για το 1-0 του Θρύλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι πιεστικοί απέναντι στον Απόλλωνα, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει πολλά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 21′ ο Ζινκερνάγκελ έκανε το σουτ από πλάγια θέση και το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Γιοβάνοβιτς όμως να μπλοκάρει σταθερά. Δύο λεπτά μετά ο Κούντε δοκίμασε το μακρινό σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 30′ οι πρωταγωνιστές ήταν ίδιοι με τον Κούντε να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Γιοβάνοβιτς να μπλοκάρει.

Οι φιλοξενούμενοι σε όλο το ημίχρονο προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Βατσλίκ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σαχάρ εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να καταλήγει άουτ και να μένει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Άτυχος στο δεύτερο

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε βάλει ένα δεύτερο γκολ και να είχε τελειώσει το ματς, κάτι όμως το οποίο δε συνέβη παρά τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο 61′ ο Ραντζέλοβιτς μετά από ατομική ενέργεια έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ελ Αραμπί να πιάνει την κεφαλιά αλλά τον Γιοβάνοβιτς να ενεργεί σωστά. Δύο λεπτά μετά απείλησε ο Κολ με μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πήγε άουτ.

Στο 71′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τη μεγαλύτερή τους ευκαιρία για το δεύτερο γκολ. Ο Κούντε έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα. Λίγα λεπτά μετά, στο 77′, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ελ Αραμπί να δίνει αριστερά στον Μασούρα ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ.

Επίσης στο 88′ οι Πειραιώτες είχαν τεράστια ευκαιρία για να τελειώσουν το παιχνίδι, όταν ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Εμβιλά έκανε το σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση με την μπάλα να κοντράρει και τον Σισέ να μην προλαβαίνει να τη σπρώξει επάνω στη γραμμή. Δεν ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό και ο Απόλλων Λεμεσού στο 90′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με κεφαλιά του Πίττα και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Είχε τις ευκαιρίες, όχι το γκολ

Στην παράταση ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και είχε και από μία καλή ευκαιρία σε κάθε μέρος του έξτρα χρόνου στο παιχνίδι. Δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί κάποια από τις δύο με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Στο 92′ ο Ελ Αραμπί κοντρόλαρε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε και το πλασέ όμως κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία του Γιοβάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Μπα έκανε φάουλ έξω από την περιοχή του Βατσλίκ και δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν και στο 114′ είχαν δύο συνεχόμενα κόρνερ με καλές στιγμές για την ομάδα. Στις δύο εκτελέσεις ήταν ο Βαλμπουενά, με τον Σισέ και τις δύο φορές να πιάνει την κεφαλιά, την πρώτη φορά η μπάλα κόντραρε για νέο κόρνερ και στη δεύτερη περίπτωση κατέληξε άουτ.

Στα πέναλτι είχε Βατσλίκ

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο UEFA Europa League, εκεί όπου ο Τόμας Βατσλίκ όπως και στη Σλοβακία με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, έτσι και στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Απόλλωνα Λεμεσού ήταν ο πρωταγωνιστής.

Ο Τσέχος τερματοφύλακας έπιασε τρία πέναλτι, των Κυριάκου, Ονγκεντά, Μπα, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» σκόραραν οι Εμβιλά, Ντε Λα Φουέντε, Άβιλα και πήραν την πρόκριση με το 3-1 στα πέναλτι, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.