Δεν τα κατάφερε απέναντι στη Φράιμπουργκ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Φράιμπουργκ με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League.

Απέναντι στη Φράιμπουργκ βρέθηκε αντιμέτωπος ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League και γνώρισε την ήττα με 3-0.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να ανοίξουν νωρίς το σκορ, στο 5′ με τον Χέφλερ, ενώ το 2-0 έγινε 25′ από τον Γκρέγκοριτς και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 52′.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να ανοίξουν νωρίς το σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε το λάθος από την άμυνα, ο Κίερε έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή με τον Βατσλίκ όμως να διώχνει. Λίγο αργότερα, στο 5′, ο Γκρίφο «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Χέφλερ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1. Η Φράιμπουργκ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 13′ απείλησε ξανά με σουτ του Γκρέγκοριτς μέσα από την περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ, ενώ ένα λεπτά ο Ουί Τζο Χουάνγκ μετά από ατομική ενέργεια σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Φλέκεν να μπλοκάρει.

Ο Κίερε στο 21′ έκανε νέο σουτ μέσα από την περιοχή με τον Βατσλίκ να διώχνει, όμως στο 25′ ο Κίερε έδωσε στον Γκρέγκοριτς ο οποίος βγήκε απέναντι στον Τσέχο τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 0-2.

Ο Ολυμπιακός στο 39′ είχε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει, όταν ο Μασούρας έκανε ωραία μπαλιά για τον Ουί Τζο Χουάνγκ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με την μπάλα όμως να κοντράρει και τον Μπιέλ να μην προλαβαίνει να τη σπρώξει σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φράιμπουργκ μπόρεσε ξανά να αιφνιδιάσει νωρίς τον Ολυμπιακό, όταν στο 53′ ο Γκίντερ έκανε την κεφαλιά πάσα μέσα στην περιοχή και ο Γκρέγκοριτς με πλασέ σημείωσε το 0-3.

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν στο 72′, όταν ο Μπιέλ «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά όμως ο Εμβιλά δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (71′ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Κούντε), Μπόουλερ (62′ Γκ. Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μασούρας (62′ Ελ Αραμπί), Ουί Τζο Χουάνγκ.

Φράιμπουργκ (Κρ. Στράιχ): Φλέκεν, Σιλντιλίγια (78′ Γκίμπλερ), Ματίας Γκίντερ, Λίενχαρτ, Κρίστιαν Γκίντερ, Ντόαν (69′ Πέτερσεν), Έγκεσταϊν, Χέφλερ, Γκρίφο (78′ Κέιτελ), Κίερε (62′ Γεόνγκ), Γκρέγκοριτς (62′ Σάντε).