Επιστροφή στις νίκες

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ατρόμητο, καθώς επικράτησε με 2-0 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τον Μπακαμπού να πετυχαίνει τα πρώτα του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού, το ντεμπούτο του Μίτσελ στον πάγκο της ομάδας συνδυάστηκε με νίκη.

Με το πόδι στο «γκάζι»

Με σκοπό να μην αφήσει κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, που είχε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη σημαντική φάση για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ι. Χουάνγκ, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιαννιώτη.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 13’ ο Νοτιοκορεάτης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Σισέ βρέθηκε και πάλι στην καρδιά της περιοχής, με την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 29’ ο προωθημένος Ρέαμπτσιουκ έκανε μία σέντρα, ο Μπακαμπού έπιασε καρφωτή κεφαλιά η οποία σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Στο 36’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Σουάρεθ. Ο διαιτητής μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR έδειξε την άσπρη βούλα, όμως ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τρία λεπτά μετά, ο Μασούρας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό.

Ο Μπακαμπού υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα στην περιοχή, ο Κιβρακίδης τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε και πάλι το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση αυτή τη φορά ανέλαβε ο Κονγκολέζος, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ανώτερος και στο δεύτερο

Κυρίαρχος ήταν και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, αφού δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να γίνει απειλητικός. Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Τζολάκη να κάνει σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Ρομπάιγ στο 49ο λεπτό.

Η συνέχεια άνηκε και πάλι στους «ερυθρόλευκους» που βρήκαν πολλούς κενούς χώρους, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Το 2-0 για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 68’. Ο Βαλμπουενά είδε την κίνηση του Μπακαμπού, με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν σημαντική ευκαιρία να κάνουν τρία τα τέρματα τους, όταν στο 90ο λεπτό ο Ροντρίγκες σούταρε από ευνοϊκή θέση με τους αμυντικούς του Ατρόμητου να διώχνουν πάνω στη γραμμή.  Επόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα είναι την επόμενη Κυριακή (09/10) στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρσάλικο, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Ι. Χουάνγκ(90′ Σαμασέκου), Βρουσάι (62′ Αγκ. Καμαρά), Μασούρας (62′ Ροντρίγκες), Μπακαμπού (72′ Αμπ. Καμαρά), Ελ Αραμπί (46′ Βαλμπουενά).

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ (81′ Μαυρομμάτης), Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες (81′ Έρλινγκμαρκ), Κουέν, Φριτζόνσον (81′ Τζαβίδας, Ροτάριου (70′ Μουνίθ), Κιάρτανσον, Ρομπάιγ.