Ήττα από την Καλαμάτα στο Ρέντη

Ο Ολυμπιακός U23 ηττήθηκε από την Καλαμάτα 0-2 για τη 2η αγωνιστική της Super League 2.

Το δεύτερό του ματς στη Super League 2, έδωσε ο Ολυμπιακός U23, υποδεχόμενος την Καλαμάτα στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης με το υπέρ τους 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτεροι από την Καλαμάτα και είχαν τις ευκαιρίες για να μπορέσουν να προηγηθούν στο ματς, κάτι όμως το οποίο δεν έγινε. Η Καλαμάτα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

Στο 16′ ο Ολυμπιακός U23 απείλησε με το σουτ του Λιάτσου έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 20ο λεπτό ο Κωστή μπήκε ωραία από τ’ αριστερά στην αντίπαλη περιοχή όμως προτίμησε να γυρίσει την μπάλα προς το κέντρο της περιοχής αντί να πλασάρει και χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Πειραιώτες είχαν μία πολύ καλή στιγμή για να προηγηθούν, όταν ο Κωστή «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ ο Καλογερόπουλος έπιασε την κεφαλιά και ο Ταΐρης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός U23 απείλησε πρώτος, όταν στο 48′ ο Λιάτσος έκανε το σουτ από μακριά χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Λίγα λεπτά μετά, στο 50′, η Καλαμάτα κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Άλβες έκλεψε από τον Κωστή στο χώρο της μεσαίας γραμμής και έκανε την μπαλιά στην «ερυθρόλευκη» περιοχή για τον Ρόβα με τον Νίκα όμως να βγαίνει και να διώχνει με το πόδι αλλά η μπάλα κατέληξε στον Πασά ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός U23 έψαξε για την αντίδραση στο ματς, όμως στο 85′ ο Αρναρέλλης κέρδισε πέναλτι από τον Καλογερόπουλο την εκτέλεση ανέλαβε ο Πασάς και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Γ. Οκκάς): Νίκος, Λάιντνερ (88’ Αποστολόπουλος), Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Κινκουέ, Νταμπό, Κωστή (88’ Ιμπαγάσα), Καράκουτης (62’ Μπα), Κασάμι (62’ Σαπουντζής), Λιάτσος (77’ Συρμής), Βοΐλης.

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης, Λουπάνο, Μαβινγκά (70’ Ασίγκμπα), Κωνσταντινόπουλος, Μπενίτες (57’ Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Άλβες (57’ Καραγκούνης), Βασιλόγιαννης (70’ Μπακαγιόκο), Ρόβας, Πασάς, Μπόρζες (80’ Αρναρέλλης).