Ήττα από την Ηλιούπολη

Την ήττα με 0-1 από την Ηλιούπολη, γνώρισε ο Ολυμπιακός U23 για τη Super League 2.

Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός U23 να δικαιολογήσει την ανωτερότητά του απέναντι στην Ηλιούπολη, καθώς ηττήθηκε με 0-1 στο στάδιο της Καλλιθέας «Γρ. Λαμπράκης», για την 4η αγωνιστική της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες, αλλά και δύο χαμένα πέναλτι συνολικά στον αγώνα με αποτέλεσμα να μένουν στο μηδέν και να μην μπορούν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση.

Στο 8ο λεπτό του ματς ο Ολυμπιακός U23 κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά, όταν ο Βοΐλης από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Περιστερίδη όμως να διώχνει. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 26′, ο Μπα από κοντινή απόσταση πλάσαρε με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ, ενώ στο 29′ η Ηλιούπολη είχε καλή στιγμή με τον Μπαστακό όμως ο Παπαδούδης κατάφερε να διώξει.

Στο 37′ ο Βοΐλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα με τον Περιστερίδη όμως να διώχνει και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Κόντρα στη ροή του αγώνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, η Ηλιούπολη μπόρεσε να προηγηθεί με το πλασέ του Μπαστακού από το ύψος του πέναλτι.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παιχνίδι κέντρου και από το 70′ και μετά ο Ολυμπιακός U23 κατάφερε να ανεβάσει και πάλι την απόδοσή του. Στο 73′ ο Αποστολόπουλος «άνοιξε» ωραία την μπάλα στ’ αριστερά, με τον Κωστή να κάνει το σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ από την εστία των φιλοξενούμενων. Μεγάλη ευκαιρία είχαν οι «ερυθρόλευκοι» και στο 86′ όταν ο Αποστολόπουλος γύρισε την μπάλα από τ’ αριστερά στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ήταν ο Ιμπαγάσα και έκανε το πλασέ στην κίνηση όμως και πάλι η μπάλα πήγε δίπλα από το δοκάρι της Ηλιούπολης.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+3′, ο Βλαχομήτρος είχε δοκάρι σε πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή και στην επαναφορά στην προσπάθειά του να μπει και πάλι στη φάση ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Κινκουέ και ο Περιστερίδης ξανά έπεσε σωστά διατηρώντας το 0-1 του αγώνα, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ U23 (Γ. Οκκάς): Παπαδούδης, Αποστολόπουλος, Νίκολιτς, Καλογερόπουλος, Κινκουέ, Νταμπό, Μαρίνος (60’ Σαπουντζής – 67’ Καράκουτης), Μαυρουδής, Κωστή (80’ Βλαχομήτρος), Βοΐλης, Μπα (80’ Ιμπαγάσα).

Ηλιούπολη (Ν. Παντέλης): Περιστερίδης, Κρητικός, Μουριέλ, Τριανταφυλλάκος, Τσαφταρίδης, Βασιλείου (8′ Ματσούκας – 59′ Κρέτσι), Πολίμος, Μπαστακός, Μπουσάι, Γκοτσούλιας, Βάρκας.