Νίκη για τον Ολυμπιακό U23 επί του ΠΑΟ Ρουφ

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του αντιπάλου τους με 2-0, για τη Super League 2.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2, πήρε ο Ολυμπιακός U23. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του ΠΑΟ Ρουφ στο δημοτικό στάδιο της Καλλιθέας «Γρ. Λαμπράκης» με 2-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν κυρίαρχη σε όλο το ματς και δημιούργησε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα γκολ.

Από νωρίς ο Ολυμπιακός U23 βγήκε στην επίθεση και άρχισε να απειλεί δημιουργώντας συνεχόμενες ευκαιρίες μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 11′ ο Μαρίνος έκανε την μπαλιά στον Βοΐλη μέσα στην περιοχή ο οποίος μπήκε από τα δεξιά αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ. Επίσης άουτ πήγε και το πλασέ του Μπα δύο λεπτά μετά, στο 13′, μετά από σέντρα ξανά του Μαρίνου. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 15′ με το πλασέ του Βοΐλη χωρίς όμως να έχει τον επιθυμητό στόχο. Η μοναδική ευκαιρία που είχε ο ΠΑΟ Ρουφ στο πρώτο μέρος ήταν στο 18′ με σουτ του Καλλέργη έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ.

Στο 32′ ο Ολυμπιακός U23 είχε μία φάση διαρκείας, όταν ο Μαρίνος «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Κωστή έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή με τον Κουνάδη όμως να διώχνει και στην επαναφορά οι Κουτσίδης και Μπα προσπάθησαν να σκοράρουν με την μπάλα όμως να κοντράρει σε αντίπαλους αμυντικούς.

Αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στο 45+2′, όποτε και ο Θρύλος έκανε το 1-0 στο ματς. Σέντρα του Μαρίνου από τον χώρο του κέντρου, κεφαλιά-πάσα από τον Βοΐλη και ο επερχόμενος Κωστή με πλασέ άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός U23 συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 63′ έγινε το λάθος από τους φιλοξενούμενους. Ο Μπα πίεσε τον αμυντικό του ΠΑΟ Ρουφ, Πανουργιά, ο οποίος στην προσπάθειά του να αποφύγει τον παίκτη των «ερυθρόλευκων» έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπα και στο 65′ διαμορφώθηκε το 2-0. Δε σταμάτησαν όμως οι Πειραιώτες να πιέζουν τον ΠΑΟ Ρουφ και να δημιουργούν ευκαιρίες, όπως στο 72′ με τον Κωστή, αλλά και στο 87′ με τον Νταμπό, δύο στιγμές οι οποίες όμως κατέληξε άουτ.

Ο Ολυμπιακός U23 κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης και την επόμενη Δευτέρα, θα αντιμετωπίσει την Καλλιθέα εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική της Super League 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ U23 (Γ. Οκκάς): Παπαδούδης, Μπα (88′ Αργυρίου), Αποστολόπουλος (90+1′ Κεραμιδάς), Κουτσίδης, Νταμπό, Μαυρουδής, Μαρίνος (46′ Ιμπαγάσα), Βοΐλης (67′ Βλαχομήτρος), Κατσουλίδης, Κωστή (88′ Συρμής), Χρυσόπουλος.

ΠΑΟ Ρουφ (Λ. Βελέντζας): Κουνάδης, Τασιούλης, Καμί, Χατζηλάμπρος (60′ Κονέ), Κατσούλης, Σμίλτος (79′ Φιλιμέγκας), Καλλέργης, Βενάρδος, Κυριαζής (69′ Νιτσάκης), Τσιάβος (60′ Ζαφειράκης), Πανουργιάς.