Λάμψη Θρύλου με πρωταγωνιστή Μαρσέλο

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-1 τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πρώτο ματς της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Επέστρεψε ο Ολυμπιακός στις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις μετά τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο και έδειξε αρκετά νέα πράγματα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και στη νίκη με 4-1 επί του Ατρομήτου, στο πρώτο ματς της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν πολλά ωραία πράγματα στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης» και ο κόσμος στο γήπεδο έμεινε ικανοποιημένος με τα όσα είδε, αλλά και με τη λάμψη του Μαρσέλο, καθώς ο Βραζιλιάνος ήταν εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης με τα δύο γκολ που σημείωσε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς, στο 7′ με τον Μπιέλ, όμως ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 11′ με τον Κιάρτανσον και στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε το «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα για το 4-1, με τα δύο γκολ του Μαρσέλο (49′ και 65′) και ένα του Ελ Αραμπί (63′).

Ισόπαλοι στ’ αποδυτήρια

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που προηγήθηκε, όμως ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει από νωρίς.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς, όταν ο Φορτούνης μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση… βολής στην αντίπαλη περιοχή, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Ατρόμητος απάντησε στο 4′ όταν ο Κεσχριντά σέντραρε από τα δεξιά και το πλασέ του Ρομπάιγ από κοντινή απόσταση κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπιέλ πήρε την μπάλα δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άργησαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με την κεφαλιά του Κιάρτανσον μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρομπάιγ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε δύο καλές στιγμές με τους Φορτούνη και Εμβιλά στο 21′ και 24′ αντίστοιχα, όπως και ο Ατρόμητος με τον Ρομπάιγ στο 30′. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν και πάλι στο 35′ όταν ο Φορτούνης σέντραρε από τα δεξιά και η κεφαλιά του Μπακαμπού πήγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η νέα κεφαλιά του Μπακαμπού μετά από σέντρα του Βρουσάι στο 42′. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε στον Ατρόμητο και συγκεκριμένα στο 45+1′ ο Ρομπάιγ βγήκε τετ α τετ, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Τζολάκη ο οποίος όμως κατάφερε να διώξει με τα χέρια.

«Μαγεία» Μαρσέλο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να «ανοίξει» το σκορ και να πάρει μία διαφορά τριών γκολ, με τον Μαρσέλο να είναι ο πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους»!

Δεν πέρασαν παρά λίγα λεπτά από την έναρξη του δεύτερου μέρους της αναμέτρησης και στο 49′ ο Μαρσέλο με πολύ ωραίο σουτ με το δεξί έξω από την περιοχή «έγραψε» το 2-1. Συνέχισε ο Ολυμπιακός την πίεση στον Ατρόμητο και στο 63′ ήρθε και το 3-1. Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και στην επαναφορά ο Ελ Αραμπί με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά, στο 65′, ο Μαρσέλο ήταν αυτός ο οποίος και πάλι ξεσήκωσε την κερκίδα με την ενέργειά του και το γκολ που σημείωσε για το 4-1. Μπαλιά του Μπιέλ για την αντίπαλη περιοχή, ο Βραζιλιάνος κοντρόλαρε και αμέσως έκανε το σουτ με το αριστερό για το 4-1 του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως είχαν και άλλη καλή στιγμή και συγκεκριμένα στο 70′, με τον Γκάρι Ροντρίγκες να βγαίνει στην αντεπίθεση, να «ανοίγει» την μπάλα αριστερά για τον Μπιέλ ο οποίος έκανε το πλασέ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Όπως επίσης και με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 89′, το σουτ του οποίου έξω από την περιοχή κατάφερε και έδιωξε ο Γιαννιώτης.

Το 4-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με ένα καλό σκορ ενόψει του επαναληπτικού αγώνα του Κυπέλλου με τον Ατρόμητο, εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Μαρσέλο (69′ Ρέαμπτσιουκ), Ρέτσος, Ντόη, Βρουσάι, Εμβιλά, Κασάμι (60′ Σαμασέκου), Φορτούνης (70′ Χάμες Ροντρίγκες), Μπιέλ, Αγκ. Καμαρά (46′ Γκ. Ροντρίγκες), Μπακαμπού (60′ Ελ Αραμπί).

Ατρόμητος (Κ. Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχριντά, Χατζησαϊας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονθάλεθ (76′ Οικονομίδης), Κούεν, Φριντζόνσον, Ροτάριου (76′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (68′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (68′ Κλωναρίδης).