Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός στο τέλος του 2022

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο ματς της χρονιάς νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης με 5-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2022, καθώς στο τελευταίο ματς της χρονιάς νίκησε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Κυρίαρχοι οι «ερυθρόλευκοι» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας σε υψηλά στάνταρ το δείκτη του σκορ για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς, μετά και από το 4-1 κόντρα στον Ατρόμητο για το Κύπελλο.

Μόλις στο 4′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι με τον Μπιέλ, ενώ στο 35′ έγινε το 2-0 από τον Χάμες Ροντρίγκες, το 3-0 ήρθε από τον Μπακαμπού στο 68′, το 4-0 «έγραψε» στο 84′ ο Γκάρι Ροντρίγκες και το τελικό 5-0 ο Μασούρας στο 90+1’.

Από νωρίς

Δεν πέρασαν παρά μόνο ελάχιστα λεπτά από την έναρξη του αγώνα και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Απείλησε αρχικά στο 3′ με το πλασέ του Χάμες μέσα από την περιοχή όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε, αλλά ένα λεπτό μετά στο 4′ ο Φορτούνης έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Μπιέλ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Λίγο αργότερα, στο 8′, ο Αστέρας Τρίπολης απείλησε για μία και μοναδική φορά στο ματς. Πλασέ του Μπαράλες μέσα από τη μικρή περιοχή με τον Πασχαλάκη να διώχνει και στην επαναφορά το πλασέ του Κρέσπι σταμάτησε στο δοκάρι. Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αστέρα Τρίπολης. Στο 31′ ο Ανδρούτσος σέντραρε από τα δεξιά, ο Φορτούνης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 35′ ήρθε το 2-0 μετά από υπέροχο σουτ του Χάμες Ροντρίγκες έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αστέρα.

Στο 43′ ήταν η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους, όταν ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Καταιγιστικός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο δυνατά και κατάφερε να φτάσει το σκορ στο 5-0! Ο Μπιέλ στο 52′ έκανε το μακρινό σουτ όμως η μπάλα πήγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ίνμπομ Χουάνγκ στο 68′. Όμως δευτερόλεπτα μετά το σουτ του Χουάνγκ, ο Θρύλος έφτασε στο 3-0, όταν ο Μπιέλ πίεσε τον Καστάνιο, ο Χάμες έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Μπακαμπού το γκολ.

Στο 76′, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Μαρσέλο έκανε το σουτ από την αριστερά πλευρά της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 85′ έγινε το 4-0. Σουτ του Μπιέλ από τ’ αριστερά, ο Παπαδόπουλος έδιωξε και στην επαναφορά ο Γκάρι Ροντρίγκες αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο πλάσαρε για να βάλει και αυτός το όνομά του στους σκόρερ.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, όταν ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μασούρας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα Τρίπολης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (71′ Μαρσέλο), Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Εμβιλά (80′ Σαμασέκου), Ίνμπομ Χουάνγκ, Φορτούνης (63′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες (71′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (63′ Μπακαμπού).

Αστέρας Τρίπολης (Αλ. Μανιάτογλου): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρεζ, Καρμόνα, Ντομίνγκεθ, Τασουλής (61′ Σανταφέ), Μπαρτόλο (46′ Γκαρντάβσκι), Κρέσπι, Τιλίκα (61′ Ριέρα), Μπαράλες (71′ Μπερτόγλιο).