Στους «8» του Κυπέλλου ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση απέναντι στον Ατρόμητο, μετά το ισόπαλο εκτός έδρας 2-2.

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά το τέλος των αγώνων του με τον Ατρόμητο στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει τη νίκη με 4-1 στο πρώτο ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» και μετά το ισόπαλο εκτός έδρας 2-2, άφησαν εκτός θεσμού τον Ατρόμητο και στους «8» του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσουν τον Άρη.

Ο προπονητής των πρωταθλητών Ελλάδας, Μίτσελ, έκανε αρκετές αλλαγές στο αρχικό του σχήμα σε σχέση με το τελευταίο ματς της Super League, κάνοντας παράλληλα και αρκετές δοκιμές ενόψει της συνέχειας του Θρύλου σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Στο 8′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ματς με τον Τζοβάρα, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή μέχρι το ημίχρονο με τα γκολ των Σισέ και Μαρσέλο στο 38′ και 45+1′ αντίστοιχα. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε από τον Ατρόμητο στο 51′ με σκόρερ τον Κωτσόπουλο.

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε εξασφαλίσει ένα καλό σκορ από το πρώτο ματς με τον Ατρόμητο, ο τεχνικός της ομάδας, Μίτσελ, προχώρησε σε αλλαγές στην ενδεκάδα του. Μόλις στο 2′ οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Γιαννιώτη όμως να μπλοκάρει σταθερά. Έξι λεπτά μετά, στο 8′, ο Ατρόμητος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το πλασέ του Τζοβάρα.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έγινε αρκετά πιεστικός και κατάφερε να δημιουργήσει συνεχόμενες ευκαιρίες. Στο 14′ ο Μπουχαλάκης έκανε την μπαλιά για τον Μασούρα ο οποίος κοντρόλαρε και πλάσαρε, όμως ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο Έλληνας τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και στο 15′ στο μακρινό σουτ του Κασάμι. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 37′, νέα μπαλιά του Μπουχαλάκη με τον Ελ Αραμπί να δέχεται την μπάλα και να «στρώνει» στον Μασούρα, όμως το σουτ του Έλληνα ποδοσφαιριστή κατέληξε άουτ.

Όμως στο 38′ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σισέ με πλασέ σημείωσε το 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 44′ ο Μασούρας γύρισε στον Κασάμι αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι πήγε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μασούρας σε νέο σουτ που δοκίμασε είδε τον Γιαννιώτη να διώχνει σε κόρνερ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Μπουχαλάκης σέντραρε στην αντίπαλη περιοχή με τον Μαρσέλο να κάνει το σουτ στην κίνηση από τ’ αριστερά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, καθώς στο 51′ ο Κωτσόπουλος πλασάρε μέσα από την περιοχή και σημείωσε το 2-2. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έψαξε το γκολ της νίκης, το οποίο όμως δεν ήρθε, με την καλύτερη στιγμή να την έχει στο 61′ όταν ο Κασάμι έβγαλε τετ α τετ τον Μασούρα το πλασέ του οποίου ο Γιαννιώτης πρόλαβε και έδιωξε, διατηρώντας το 2-2 στον αγώνα.

Ατρόμητος (Κ. Κόλμαν): Γιαννιώτης, Πομόνης (71′ Κεχρίντα), Αθανασίου (72′ Ντε Μποκ), Χατζηισαΐας (78′ Κγιάρτανσον), Στρούγγης, Φριτζόνσον (71′ Έρλινγκμαρκ), Οικονομίδης, Κωτσόπουλος, Ροτάριο (46′ Ρομπάιγ), Τζοβάρας, Τζαβίδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Μαρσέλο, Ρέτσος, Σισέ, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σαμασέκου, Κασάμι, Γκάρι Ροντρίγκες (66′ Βρουσάι), Μασούρας (72′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Ελ Αραμπί (78′ Βαλμπουενά).