Το πάνω χέρι ο Ολυμπιακός για την πρόκριση

Νίκη του Ολυμπιακού με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Άρη, για την 7η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας NOVIBET.

Πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός κόντρα στον Άρη με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πρώτο ματς της 7ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας NOVIBET. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πάνω χέρι για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Το προβάδισμα στον Ολυμπιακό έδωσε ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 30′ μετά από ασίστ του Ανδρούτσου και με αυτό το γκολ διαμορφώθηκε το τελικό 1-0 της αναμέτρησης.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης δεν υπήρξαν αρκετές ευκαιρίες, παρόλα αυτά όμως ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που κατάφερε να βρει τον τρόπο να σκοράρει και να πάρει το προβάδισμα. Ο Άρης ήταν αυτός ο οποίος απείλησε πρώτος στο ματς, όταν στο 19′ ο Μαντσίνι από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Ιτούρμπε πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 21′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία καλή στιγμή με το μακρινό σουτ του Βρουσάι, όμως ο Κουέστα κατάφερε και έδιωξε σε κόρνερ. Το 1-0 του αγώνα έγινε με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, στο 30′ ο Ανδρούτσος μετά από ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε στ’ αριστερά της περιοχής του Άρη, έκανε τη σέντρα και ο Γκάρι Ροντρίγκες με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα είχε περισσότερες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς και είχε συνεχόμενες καλές στιγμές για να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ. Στο 56′ ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στον Ελ Αραμπί ο οποίος βγήκε απέναντι στον Κουέστα και πλάσαρε με τον Ισπανό τερματοφύλακα να διώχνει. Στο 71′ ο Χάμες Ροντρίγκες απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πήγε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά ο Χάμες, ξανά, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Κουέστα μπλόκαρε σταθερά.

Ο Άρης αντέδρασε στις συνεχόμενες ευκαιρίες του Ολυμπιακού και στο 79′ είχε δοκάρι σε πλασέ του Καμάτσο, μετά από γύρισμα της μπάλας από τον Γκρέι, ενώ στο 80′ ο Εμπακατά «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά και ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Ολυμπιακό, φτάνοντας κοντά στο δεύτερο γκολ χωρίς όμως να το καταφέρει. Στο 85′ ο Ροντινέι σέντραρε από τα δεξιά με τον Μπακαμπού να πλασάρει στην κίνηση και τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο 89′ ο Χάμες έκανε τη σέντρα επίσης από τα δεξιά, ο Μπουχαλάκης βρήκε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία. Ο Μασούρας έπαιξε το ένα-δύο με τον Μπουχαλάκη ο οποίος ήταν και ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, έκανε το πλασέ και ο Κουέστα μπλόκαρε.

Έμεινε το 1-0 στην αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός έχει το πάνω χέρι ενόψει του δεύτερου αγώνα με τον Άρη, της 7ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας NOVIBET.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος (65′ Ρέαμπτσιουκ), Ρέτσος, Ντόη, Βρουσάι (80′ Μπουχαλάκης), Κασάμι (65′ Χάμες Ροντρίγκες), Ίνμπομ Χουάνγκ, Σαμασέκου, Μασούρας, Γκάρι Ροντρίγκες (69′ Ροντινέι), Ελ Αραμπί (69′ Μπακαμπού).

Άρης (Ά. Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά), Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (46′ Καμάτσο), Ετέμπο, Μαντσίνι (68′ Ντουκουρέ), Ιτούρμπε (65′ Πάλμα), Καμαρά (35′ Γκρέι).