Άφησε δύο βαθμούς στο Περιστέρι

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός με σκορ 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο, για τη Super League.

Δεν πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ατρόμητο για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, μετά το ισόπαλο 1-1 στο Περιστέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να προηγηθεί στο παιχνίδι με τον Μπακαμπού στο 54′, ενώ η ισοφάριση από τον Ατρόμητο ήρθε στο 64′ με σκόρερ τον Φριντζόνσον.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι δημιούργησαν τις πρώτες καλές στιγμές, στο 13′ ο Στρούγγης απείλησε με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ στο 14′ ο Ρομπάιγ βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε άουτ.

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βγαίνουν με καλύτερες προϋποθέσεις μπροστά και στο 24′ ο Μπιέλ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Γιαννιώτη να διώχνει, ενώ άουτ κατέληξε η απευθείας εκτέλεση του Χάμες Ροντρίγκες στο 32′. Δύο λεπτά μετά, στο 34′, ο Φορτούνης έκανε το σουτ από τα δεξιά με τον Γιαννιώτη να διώχνει, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η σέντρα-σουτ του Ροντινέι από τα δεξιά στο 42′. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν στο 45′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, όταν η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και απείλησε στο 50′ με το μακρινό σουτ του Εμβιλά, άουτ, ενώ στο 52′ ο Χάμες έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και ο Γιαννιώτης έδιωξε. Όμως στο 54′ ήρθε το προβάδισμα για τον Θρύλο, όταν ο Μπιέλ έβγαλε την ασίστ και ο Μπακαμπού σε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη έκανε το 0-1.

Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» στο 58′ είχαν μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όταν έγινε η σέντρα από τα δεξιά η μπάλα μετά από κόντρες πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπακαμπού προσπάθησε να πλασάρει με «τακουνάκι» αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 61′ ο Ατρόμητος απάντησε στο δοκάρι του Ολυμπιακού, όταν ο Χατζησαΐας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πασχαλάκη και στην επαναφορά το σουτ του Ντε Μποκ από κοντινή απόσταση πήγε άουτ. Ένα λεπτό μετά, 62′, ο Ροντινέι έκανε την ατομική ενέργεια και σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα πήγε άουτ και στο 64′ ήρθε η ισοφάριση. Συγκεκριμένα, ο Ρομπάιγ μετά από «βαθιά» μπαλιά βρήκε τον Φριντζόνσον ο οποίος σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη πλάσαρε για το 1-1.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είχε μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη, χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ που θα έκανε τη διαφορά στον αγώνα. Στο 74′ ο Χάμες σούταρε έξω από την περιοχή χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο, ενώ στο 78′ πλάσαρε ο Ελ Αραμπί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και είδε επίσης την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ και ο Γιαννιώτης έδιωξε με τα πόδια.

Το 1-1 στο Περιστέρι έμεινε και οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν δύο βαθμούς στην εκτός έδρας αναμέτρηση.

Ατρόμητος (Κρ. Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζησαϊας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ, Έρλινγκμαρκ (76′ Οικονομίδης), Φριντζόνσον, Ροτάριου, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (82′ Τζοβάρας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ροντινέι (84′ Βρουσάι), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (70′ Γκάρι Ροντρίγκες), Χάμες Ροντρίγκες, Φορτούνης (46′ Μασούρας), Μπιέλ (84′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (69′ ΕΛ Αραμπί).