Εμφατική νίκη του Ολυμπιακού U23

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Ηρόδοτο με 4-0, για τη Super League 2.

Νίκη με πολλά γκολ για τον Ολυμπιακό U23 απέναντι στον Ηρόδοτο, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την ομάδα της Κρήτης με 4-0 στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός U23 ήταν καλύτερος στο ματς και από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπόρεσε να βγει μπροστά στην επίθεση. Στο 8′ ο Νίκολιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κωστή πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 13′ ο Μαρίνος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την ίδια όμως κατάληξη. Στο 23′ ο Ολυμπιακός U23 είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λιάτσος σέντραρε στην αντίπαλη περιοχή, ο Κωστή κοντρόλαρε και έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε και στο 25′ έγινε το 1-0 με ωραίο πλασέ του Βλαχομήτρου μέσα από την περιοχή. Το 2-0 δεν άργησε, καθώς έγινε στο 29′, με σκόρερ και πάλι τον Βλαχομήτρο, όταν ο Κωστή «γέμισε» στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ, ο Καλογερόπουλος έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Βλαχομήτρος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο 34′ είχε δοκάρι ο Καλογερόπουλος.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι επιθετικοί και στο 55′ ήρθε το 3-0. Ο Αργυρίου απείλησε αρχικά με το κεφάλι με τον Γκόλοβιτς να διώχνει και στην επαναφορά ο Μπα με πλασέ «έγραψε» το 3-0, ενώ στο 70′ ο Κεραμίδας διαμόρφωσε το τελικό 4-0 μέσα από την περιοχή.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 76′, ο Ολυμπιακός U23 είχε διπλή ευκαιρία για να σημειώσει ένα ακόμη γκολ. Σουτ του Αργυρίου από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής με τον τερματοφύλακα να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης ο Νίκολιτς έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή και τον Γκόλοβιτς, ξανά, να διώχνει σε κόρνερ.

Το 4-0 για τον Θρύλο έμεινε και έτσι κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έγραψε ιστορία ο Κωστούλας

Να σημειωθεί πως ο Χαράλαμπος Κωστούλας μπήκε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης και ο νεαρός επιθετικός των «ερυθρόλευκων» έγραψε ιστορία. Έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που φόρεσε την ερυθρόλευκη φανέλα σε επαγγελματικό αγώνα, σε ηλικία 15 ετών, 7 μηνών και 27 ημερών!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ U23 (Γ. Οκκάς): Παπαδούδης, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος, Καλογερόπουλος, Αποστολόπουλος (56′ Κεραμίδας), Νίκολιτς, Μαυρουδής (72′ Αλ Μασαρί), Μαρίνος (46′ Αργυρίου), Κωστή, Βλαχομήτρος (46′ Μπα), Καράκουτης (56′ Κωστούλας).

Ηρόδοτος (Η. Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος, Ρόσι, Κριεζίου, Χαϊκάλης (80′ Ν. Χαλκιαδάκης), Μασάδο, Πιτσόλης, Χίντρι, Λεβιτσάνιν, Πλιάτσικας, Θεοδωράκης.