Νίκησαν και τον ΟΦΗ οι Νέοι

Η Κ19 του Ολυμπιακού επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ εντός έδρας.

Η ομάδα Νέων του Θρύλου, πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον ΟΦΗ με 1-0 για την 20η αγωνιστική της Super League Κ19.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό. Ο Αλίγιαγκιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρέτσος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 11′ ο Μουζακίτης επιχείρησε με έξυπνη εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Μακατουνάκη, με τον τελευταίο να διώχνει με γροθιές.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι πιεστικοί κυνηγώντας κάθε μπάλα στο χώρο του κέντρου. Στο 18ο λεπτό, ο Σταυρόπουλος, πάτησε περιοχή και ύστερα από μαρκάρισμα που δέχθηκε ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλίγιαγκιτς στέλντοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ήρθε στο 27′ όταν ο Πρελέσι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Πιστικού.

Στο 33′ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα του, όταν ο Αλίγιαγκιτς με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μακατουνάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως η ομάδα του Πειραιά κατάφερε και πάλι να γίνει απειλητική, τόσο με το σουτ του Αλίγιαγκιτς στο 48′, όσο και με το πλασέ του Πατήρα ένα λεπτό αργότερα.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ήρθε στο 84′, όταν ο Μοίρας έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, είναι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Περλέσι, Κουτσίδης, Καλογερόπουλος, Ρέτσος, Αρσενίδης (55′ Μοίρας), Φρέρης, Μουζακίτης, Σταυρόπουλος, Κουτσογούλας, Πατήρας (62′ Χαραλαμπόγλου), Αλίγιαγκιτς (71′ Πρεκατές).

ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Μακατουνάκης, Σαλούστρος (85′ Γανόπουλος), Ρολάκης, Καρανδινός, Χότζα, Ζαχαριουδάκης (76′ Φανουράκης), Θεοδοσουλάκης, Πιστικός (90′ Γεωργαλής), Φαλατάχ (85′ Μακράκης), Αποστολάκης, Μάρα (46′ Σημαντηράκης).

Πριν την έναρξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, φωτογραφήθηκαν με τις φανέλες του αρχηγού της ομάδας, Νικόλα Χρήστου και του τερματοφύλακα, Άντζελο Σίνα που απουσίαζαν λόγω τραυματισμού.