Τεσσάρα η Κ17 του Ολυμπιακού απέναντι στον Πανιώνιο

Οι Έφηβοι του Θρύλου νίκησαν με 4-1 τον Πανιώνιο εντός έδρας.

Η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο, καθώς επικράτησε με 4-1 εντός έδρας για την 10η αγωνιστική της 2ης φάσης των ομίλων, του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Ο Ολυμπιακός είχε από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο του αγώνα, και με επιθέσεις κυρίως από τα δεξιά προσπαθούσε να βρει χώρους στην αντίπαλη άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 30′ άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Πνευμονίδη στο δεύτερο δοκάρι, ο Λιατσικούρας με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα στο 32′ ο Τουφάκης που είχε πατήσει περιοχή πλάσαρε από κοντά, ο τερματοφύλακας απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια ο Σούφκα από κοντά «σημείωσε» το 2-0.

Στο 36ο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν Τουφάκης και Φίλης έπαιξαν ωραία το ένα-δύο με τον τελευταίο να πλασάρει ιδανικά για το 3-0.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο χαμηλός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν χώρους. Στο 69′ ο Δρίκος, είδε την έξυπνη κίνηση του Σούφκα και εκείνος με «τσίμπημα» της μπάλας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πανιωνίου ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 75′, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Παναγάκου, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Καραούλης.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη είναι με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Μακρής (66΄ Γιοβαννίδης), Σουλανιάκου, Παυλάκης (46′ Κουτσόπουλος), Δάμα (66′ Πλιώνης), Παναγάκος, Φίλης, Λιατσικούρας, Πνευμονίδης, Τουφάκης (66′ Δρίκος), Δαρβίρας (53′ Λίγδας), Σούφκα.

Πανιώνιος (Α. Κιουπκιόλης): Καλοσάκας, Βλαχάκης, Γούμενος, Στολάι, Γάλαρης, Τσούμας, Βογιατζής, Καραούλης, Θεοχαρόπουλος, Λαύκας, Παπαγεωργίου.