Θρυλική ανατροπή και πρωτιά για την Κ19

Οι Νέοι του Θρύλου με σπουδαία ανατροπή επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 2-1 στο Ρέντη.

Σπουδαία ανατροπή πέτυχε η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό με 2-1, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα με τον Γιώργο Χαραλαμπόγλου και να πανηγυρίσει  μεγάλη νίκη στο «αιώνιο» ντέρμπι, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19.

Με αυτήν την νίκη οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς, προσπερνώντας τον ΠΑΟΚ που έμεινε στους 45.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Καλοσκάμη. Στο 7ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, όταν ο Καλοσκάμης που είχε πατήσει περιοχή έκανε γύρισμα και ο Νταμπίζας από κοντά άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η σημαντικότερη στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε στο 24′, όταν μετά από γέμισμα του Φρέρη, ο Καλογερόπουλος κατέβασε την μπάλα, σούταρε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, ανέβασε την πίεση της, με αποτέλεσμα να κλέψει περισσότερες μπάλες και να γίνει πιο απειλητική.

Στο 46′ ο Κουτσογούλας μοίρασε στον Πατήρα, με το σουτ του τελευταίου να καταλήγει άουτ, ενώ λίγο αργότερα στο (51′) ο Χ. Κωστούλας, πλάσαρε από κοντά, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να απομακρύνει.

Οι «πράσινοι»  προσπαθούσαν να βρουν χώρους εκμεταλλευόμενοι τα ανεβάσματα των Πειραιωτών και είχαν δοκάρι κόντρα στη ροή του αγώνα, με το πλασέ του Βολάκη στο 58’ να σταματάει στο δοκάρι του Παπαδούδη.

Η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 85′, όταν ο Χαραλαμπόγλου υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Παναγάκο για το 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι πιεστικοί, ψάχνοντας το γκολ της νίκης.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χ. Κωστούλας έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Παπακανέλλο, εκείνος μετά από όμορφη ενέργεια μοίρασε στον Χαραλαμπόγλου, ο οποίος «έγραψε» το τελικό 2-1, δίνοντας τη νίκη και παράλληλα την πρωτιά στον Ολυμπιακό.

Πλέον ο Θρύλος βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και απομένουν έξι αγωνιστικές για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Επόμενος αγώνας για την Κ19 του Ολυμπιακού είναι με αντίπαλο τον Λεβαδειακό εντός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Παπαδούδης, Φρέρης (63′ Αρσενίδης), Ρέτσος (63′ Χαραλαμπόγλου), Κ. Κωστούλας, Καλογερόπουλος, Τσέλα, Κουτσογούλας (63′ Παπακανέλλος), Μουζακίτης, Χ. Κωστούλας, Προκοπίου (39′ Πατήρας), Σταυρόπουλος.

Παναθηναϊκός (Σάμιος): Παναγάκος, Τσέβας, Παυλάκης, Προδρομίτης, Κατρής, Λιατίφης (88′ Τσιάβος), Κυριόπουλος (80′ Κάλος), Συμεωνίδης, Νταμπίζας (90+1′ Ναλιτζής), Καλοσκάμης (88′ Νικολετόπουλος), Βολάκης.