Το πάλεψε μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1 στο δεύτερο ματς της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός από την ΑΕΚ και κατάφερε να νικήσει μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1, στο δεύτερο ματς της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet, όμως δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τους φιλοξενούμενους και νίκησαν με τα γκολ των Βαλμπουενά (27′), Χουάνγκ (57′), ενώ η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το αυτογκόλ του Μπα (52′).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μέχρι να βάλει το γκολ ήταν καταιγιστικός. Είχε κλείσει την ΑΕΚ στο μισό γήπεδο και δημιουργούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 4′ οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν ωραία μπροστά με τον Φορτούνη να κάνει το γύρισμα στο πέναλτι εκεί όπου ήταν ο Μπιέλ ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να πλασάρει, ενώ στο 6′ ο Μπιέλ «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ ο Μπα έκανε την κεφαλιά με την άμυνα της ΑΕΚ να διώχνει προσωρινά και στη συνέχεια το σουτ του Χουάνγκ κατέληξε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 7′, ο Φορτούνης εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Μουκουντί, έδωσε στον Χουάνγκ το σουτ του οποίου όμως επίσης πήγε άουτ. Στο 17′ η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά με τον Γκαρσία, χωρίς να ανησυχεί τον Πασχαλάκη και δέκα λεπτά μετά ήρθε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Μπακαμπού, με τον επιθετικό του Θρύλου να κάνει τη σέντρα και ο Βαλμπουενά με δυνατή κεφαλιά σημείωσε το 1-0 στον αγώνα. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν ένα δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Μπιέλ στο 35′ πήγε άουτ, ενώ στο 37′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε. Η ΑΕΚ πριν τελειώσει το ημίχρονο είχε μία καλή στιγμή, όταν στο 45+3′ ο Χατζισαφί σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Πινέδα πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε το ίδιο δυνατά και έδωσε χώρους στην ΑΕΚ. Έτσι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 48′ με τον Γκαρσία αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ, ενώ σωστά αντέδρασε ο Έλληνας τερματοφύλακας και στο σουτ του Χατζισαφί από τ’ αριστερά. Το 1-1 έγινε στο 52′ με την ατυχία να χτυπά την… πόρτα των Πειραιωτών, καθώς ο Γκαρσία έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μπα άλλαξε πορεία και ήρθε η ισοφάριση.

Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε αμέσως και στο 57′ ο Χουάνγκ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν το κάτι παραπάνω στο ματς για να μπουν ξανά στο «κόλπο» της πρόκρισης, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 90′ απείλησε ο Ολυμπιακός με το σουτ του Μασούρα στην κίνηση από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε σταθερά και έμεινε το 2-1 στο ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (80′ Μασούρας), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (80′ Ελ Αραμπί), Μπιέλ (62′ Βρουσάι), Βαλμπουενά (68′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Μοχαμάντι (13′ Χατζισαφί), Πινέδα, Γαλανόπουλος (72′ Γιόνσον), Μάνταλος (72′ Σιμάνσκι), Γκαρσία (72′ Γκατσίνοβιτς), Φερνάντες (63′ Ελίασον), Τσούμπερ.