Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Κ19

Οι Νέοι του Θρύλου επικράτησαν με 2-0 του Ιωνικού εκτός έδρας.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Κ19 του Ολυμπιακού, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ιωνικού με 2-0 για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλέον απομένει ένα παιχνίδι για τους Νέους με αντίπαλο τον Βόλο εκτός έδρας, όπου με νίκη ή ισοπαλία θα στεφθούν πρωταθλητές για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα υπό το βλέμμα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, ο οποίος είχε άμεση επικοινωνία με τους συνεργάτες του Νίκο Κολοκυθά, Ηλία Αμπατζίδη και Σπύρο Χριστόπουλο, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της να πιέσει ψηλά και να γίνει απειλητική.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε στα πόδια του Κωστούλα, εκείνος έκανε το δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να αποκρούει.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Παπακανέλλου να απειλήσει το σουτ του όμως πέρασε μακριά από την εστία.

Στο 17′ ο Κουτσίδης έκανε βαθιά μπαλιά με στόχο τον Χαραλαμπόγλου, εκείνος έκανε τρομερό βολέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό, ο Χαραλαμπόγλου προσπάθησε να σκάψει την μπάλα με τον Βαμβακούλα να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Χαραλαμπόγλου έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά στο 32′ ο Αρσενίδης έκανε γύρισμα από δεξιά, με την άμυνα του Ιωνικού να έχει κακή αντίδραση και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, ενώ στο 37′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αρσενίδη ο Ρέτσος δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Πριν το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41′ ο Αρσενίδης πάτησε περιοχή, όπου ανατράπηκε από τον Κοντονίχη και ο διαιτητής καταλόγισε εκ νέου πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Χαραλαμπόγλου σημειώνοντας το 0-2 για την ομάδα του Πειραιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 52′ ο Κωστούλας γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ του Παπακανέλλου κατέληξε άουτ.

Ο Ιωνικός αν και προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός με μοναδική του καλή στιγμή να είναι στο 60′ με το διαγώνιο σουτ του Παππά να σταματάει στον Παπαδούδη.

Τελευταία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήταν στο 82ο λεπτό, με τον Κουτσίδη να κάνει βαθιά μπαλιά στον Χαραλαμπόγλου με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ιωνικός: Μεμά, Γκόλφης (45′ Τσελίκου), Αρμένης, Σπανός, Πετράς, Βαμβακούλας, Μπακαούκας, Παππας, Γιάννης (78′ Φράγκος), Ντόβας (56′ Σαράκος), Κοντονίχης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαδούδης, Αρσενίδης, Ρέτσος (72′ Πρεκατές), Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Φρέρης (67′ Πατήρας), Κουτσογούλας, Μπακούλας (56′ Σταυρόπουλος), Χαραλαμπόγλου, Παπακανέλλος (67′ Προκοπίου), Κωστούλας (72′ Μοίρας).