Στον τελικό της Super League Κ15 ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» Παίδες νίκησαν την ΑΕΛ με 2-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στον ημιτελικό του Final 4 της Super League Κ15.

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας της Super League Κ15 για δεύτερη σεζόν θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός την Κυριακή, καθώς προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 της διοργάνωσης νικώντας την ΑΕΛ με 2-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του ημιτελικού και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη με μεγαλύτερο σκορ σύμφωνα με τις ευκαιρίες που δημιούργησε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και έδειξαν από την αρχή διάθεση να γίνουν επιθετικοί. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 6ο λεπτό με τον Κότσαλο να επιχειρεί διαγώνιο σουτ και τον Σπανό να κάνει σπουδαία επέμβαση.

Στο 16′ ο Σιώζιος έκανε κάθετη πάσα στον Μιχαηλίδη, εκείνος πλάσαρε στην απέναντι γωνία, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 20ό λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λάνα έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και με μακρινό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ για το 1-0. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πιεστικός και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το ημίχρονο. Αρχικά στο 33′ ο Τρικαλιώτης έκανε το μακρινό σουτ, όμως ο Σπανός ήταν σε ετοιμότητα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μιχαηλίδης είδε την κίνηση του Κότσαλου, με το σουτ του τελευταίου να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Στο 40ό λεπτό όμως ήρθε η ισοφάριση από την ΑΕΛ, όταν κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Αγοραστός και ο Μπασδέκης με κεφαλιά έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες ήταν και πάλι ανώτεροι από την ΑΕΛ και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες, με πρώτη να είναι στο 50′ όταν ο Ξανθόπουλος έκανε το «γέμισμα» στην αντίπαλη περιοχή, ο Μιχαηλίδης επιχείρησε σουτ στην κίνηση, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Ο Μιχαηλίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και έκανε το πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ κατάφερε να διώξει με τα πόδια και να κρατήσει το 1-1.

Η ομάδα του Τάσου Πάντου συνέχισε να πιέζει ψηλά και στο 75′ ήρθε το γκολ της πρόκρισης για τον Θρύλο. Συγκεκριμένα ο Μπάντης έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ, ο Μιχαηλίδης κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ από κοντά κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 2-1 και να πάρει ο Ολυμπιακός την πρόκριση στον τελικό της Super League K15.

Θυμίζουμε ο τελικός θα γίνει την προσεχή Κυριακή  (14/05) στις 13:30 και αντίπαλος θα είναι ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού στον δεύτερο ημιτελικό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Πάντος): Χριστοδουλόπουλος, Σιώζιος, Καπάτος (59′ Βρυώνης), Νουχάι, Μπάνος, Λάνα, Τρικαλιώτης (80′ Ποτουρίδης), Κάπελας, Μιχαηλίδης (80′ Χιλάι), Κότσαλος (59′ Μπάντης), Ξανθόπουλος (51′ Καμάς).

ΑΕΛ (Θ. Ελευθεριάδης): Σπανός, Αβραμούλης, Μπαργιωτας, Αλμπάνης, Δεμίρης, Λύγουρας (41′ Νταφούλης), Αγοραστός (65′ Καραγιάννης), Μπασδέκης (70′ Πατσώνης), Γ. Τσακνάκης, Μ. Τσακνάκης, Όντος.

* Ο προπονητής του Ολυμπιακού Κ15, Τάσος Πάντος, μετά το τέλος του ημιτελικού και την πρόκριση της ομάδας του στον τελικό της διοργάνωσης, τόνισε σε δήλωσή του:

«Δε θα μείνω στο αγωνιστικό κομμάτι, αυτό που θέλω να πω είναι συγχαρητήρια στη Super League για τη διοργάνωση αυτή. Τα παιδιά αποκτούν μεγάλες εμπειρίες για τη συνέχεια και είναι μέσα στο πλαίσιο μίας εκπαιδευτικής διαδικασίας να δίνουν τέτοια παιχνίδια. Μέσα από τέτοιους αγώνες ωριμάζουν, παίρνουν εμπειρίες και ευχής έργον είναι να γίνουν παίκτες της πρώτης ομάδας.

Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο, να δώσω συγχαρητήρια στη Λάρισα. Τα δικά μας παιδιά έκαναν ένα καλό παιχνίδι και νικήσαμε δίκαια και ελπίζουμε να το κάνουμε και στον τελικό».