Ο πολυνίκης της Super League Κ17, Ολυμπιακός, επέστρεψε στο θρόνο του

Οι Έφηβοι του Θρύλου πήραν το πρωτάθλημα της Super League Κ17 απέναντι στον ΠΑΟΚ, σε έναν ασύλληπτο τελικό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Το 7ο πρωτάθλημά του στη Super League Κ17 πήρε ο Ολυμπιακός, νικώντας τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Final Four της διοργάνωσης στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με σκορ 5-4 στην παράταση. Μετά από ένα ασύλληπτο ματς των δύο ομάδων, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον 7ο τίτλο τους και παραμένουν η ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στη Super League Κ17.

Αν και βρέθηκαν πίσω οι Πειραιώτες στο σκορ με 0-2, κατάφεραν με πρωταγωνιστές τον Χρήστο Λίγδα και τον Χαράλαμπο Κωστούλα, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ να πάρουν τη νίκη και να φτάσουν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του παιχνιδιού έδειξε τη διάθεση του να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ο Δαρβίρας επωφελήθηκε από μία κόντρα, έκανε το πλασέ και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ. Δύο λεπτά αργότερα ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Χρήστος Μουζακίτης ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Φίλη. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να γίνει απειλητικός, κυρίως με αντεπιθέσεις όμως η άμυνα των «ερυθρολεύκων» δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά «κλειστό» στο πρωτο μέρος με τις ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Στο 35’ ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Δαρβίρας με ατομική ενέργεια πέρασε δύο παίκτες, πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ντούνγκα μπήκε στην περιοχή από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Κεσίδης από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε τον Κουράκλη που προσπάθησε με αυτοθυσία να διώξει για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στα πρώτα λεπτά όταν μετά από κόρνερ στο 51’, ο Καλαϊτσίδης με κεφάλια σημείωσε το 0-2.

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 54’, με το πλασέ του Πνευμονίδη να σταματάει στον τερματοφύλακα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν στο 60’ μετά από φάουλ του Πνευμονίδη. Ο Κωστούλας κινήθηκε στην καρδιά της άμυνας και με κεφάλια έκανε το 1-2.

Στο 68’ ο Σούφκα έκανε σέντρα από δεξιά, ο Πνευμονίδης έπιασε την κεφάλια, όμως ο Κατσαρός έδιωξε με τα πόδια. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει το ρυθμό του και ισοφάρισε στο 80’ με 2-2, μετά από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λίγδα.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να δημιουργήσουν ευκαιρίες για τρίτο τέρμα, όμως το σκορ έμεινε ισόπαλο μέχρι το τέλος και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Με την έναρξη της παράτασης ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ, καθώς στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Κωστούλας γύρισε την μπάλα στον Λίγδα και εκείνος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-2.

Στο 103’ και ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 3-3 με την κεφάλια του Τσομπάνη, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα έχασε σημαντική ευκαιρία για να προηγηθεί εκ νέου με το σουτ του Μύθου να καταλήγει αουτ.

Οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης προηγήθηκαν και πάλι, όταν ο Λίγδας γύρισε στον Κωστούλα και εκείνος με τρομερό τελείωμα έκανε το 4-3.

Στο 110’ και ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να ανεβάσει τις γραμμές του ο Λιατσικούρας με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 5-3 και δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στον Θρύλο για τον τίτλο.

Λίγα λεπτά μετά όμως, στο 118′, ο Τσομπάνης μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 5-4 σκορ, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και ο Ολυμπιακός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας 2022-23.

Ωραίο ματς και «ερυθρόλευκο» κοινωνικό πρόσωπο

Πέρα από τον τρομερό τελικό που παρακολούθησε ο κόσμος στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας της Super League Κ17, στις κερκίδες ανάμεσα στους φιλάθλους ήταν και ασυνόδευτα παιδιά από τις δομές της Λάρισας και του Βόλου. Μάλιστα ο Ολυμπιακός μοίρασε στα παιδιά αναμνηστικά δώρα της ομάδας, δείχνοντας για μία ακόμη φορά ο σύλλογος το κοινωνικό του πρόσωπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κούρακλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46’ Πλειώνης), Μουζακίτης (9’ Φίλης), Τουφάκης (75’ Λίγδας), Λιατσικούρας (111’ Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (53’ Σούφκα), Πνευμονίδης (111’ Καρκατσάλης).

ΠΑΟΚ (Π. Τσιαπακίδης): Κατσαρός, Κουπένος (79’ Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κεσίδης (71’ Τσομπάνης), Σνάουτσνερ, Καλαϊτσίδης, Κοσίδης, Παπαγεωργίου (91’ Σαπάνης), Ντούνγκα (88’ Μύθου).