Δυναμικό ξεκίνημα από τους Κ19 στο πρωτάθλημα

Τη νίκη με 4-0 πήραν οι Νέοι του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα τους στη Super League Κ19.

Εύκολη νίκη για τους πρωταθλητές Νέους του Ολυμπιακού, οι οποίοι μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στις φετινές τους επίσημες υποχρεώσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 4-0 τη Λαμία στο γήπεδο του Φωστήρα στον Ταύρο, σε ένα ματς στο οποίο επί της ουσίας κέρδισαν από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, αφού όταν οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια το σκορ ήταν ήδη στο 3-0.

Μόλις στο 5′ ο Πνευμονίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χαραλαμπόγλου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Στο 12′ ο Δαρβίρας είχε δοκάρι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 17′ η Λαμία δημιούργησε τη μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Μαργαρίτης με το κεφάλι μετά από κόρνερ απείλησε και ο Σίνα έδιωξε.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 21′, έγινε το 2-0 στο ματς. Σέντρα από τα δεξιά του Δρόσου, πλασέ του Κουτσογούλα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ενώ στο 33′ ο Δρόσος έβγαλε τη δεύτερή του ασίστ, από στημένη φάση και ο Πρεκατές με πλασέ από κοντά σημείωσε το 3-0.

Το 4-0 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 67′, με τον Κουτσογούλα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ από ωραία ασίστ του Λιατσικούρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Δρόσος (80′ Γατόπουλος), Πρεκατές (60′ Μπάκουλας), Δάμα, Κωστούλας, Λιατσικούρας, Δαρβίρας (60′ Παναγάκος), Κουτσογούλας, Χαραλαμπόγλου (65′ Λίγδας), Πνευμονίδης, Αλαφάκης (77′ Ρολάκης).

Λαμία: Τρόπουλος, Λαμπρόπουλος, Σαββάκης, Γυφτομήτρος, Μαργαρίτης, Γιωργαλής, Ρωμανός, Τσάτσος, Τσέλα, Καψάλης, Τετριμέλης, ενώ αγωνίστηκαν και οι Τσαμαλής, Βρεττάς και Μόσχος.