Πέρασαν από την ΑΕΚ οι Νέοι του Ολυμπιακού

Η ομάδα Κ19 του Θρύλου νίκησε 1-2 την ΑΕΚ, εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα της Super League Κ19.

Φαίνεται πως οι Νέοι του Ολυμπιακού είναι και φέτος με φόρα από την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο και μετά από την άνετη νίκη τους επί της Λαμίας, στο πρώτο ματς της σεζόν, νίκησαν και την ΑΕΚ, αυτήν τη φορά εκτός έδρας με 1-2, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, σε ισάριθμα ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε δυνατό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κυριαρχήσουν στο χώρο του κέντρου. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε λάθος εκτίμηση, όμως η προβολή του Χ. Κωστούλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την αντίπαλη εστία.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε και πάλι στον Ολυμπιακό. Στο 33’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χαραλαμπόγλου βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα καταλογίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, όμως ο Μαρίνης έπεσε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα, διατηρώντας το 0-0 στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασισμένος και είχε δυο χαμένες ευκαιρίες με τον Κουτσογούλα στο 55’ και στο 58’. Αρχικά ο μέσος των Πειραιωτών δοκίμασε ένα μακρινό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία, ενώ τρία λεπτά μετά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ από θέση τετ α τετ.

Στο 64’ όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Χ. Κωστούλας κυνήγησε μία φάση η οποία αρχικά φαινόταν να είναι χαμένη για τους Πειραιώτες, όμως κατάφερε να γίνει κάτοχος της μπάλας και «κρέμασε» με έξυπνο τρόπο τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0-1.

Η ΑΕΚ κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67’ όταν μετά από σέντρα του Γιαννούλη η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Πρεκατέ και κατέληξε στα δίχτυα του Σίνα και έγινε το 1-1.

Η απάντηση όμως του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς στην επόμενη φάση ο Παπακανέλλος πάτησε περιοχή, έδωσε στον Χαραλαμπόγλου και εκείνος από κοντά με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στους «ερυθρόλευκους».

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου είναι με αντίπαλο την Κηφισιά εντός έδρας.

ΑΕΚ (Γ. Καραχάλιος): Μαρίνης, Σβίγγος, Χατζηνικολάου, Κοσίδης, Αντωνόπουλος (87’ Βασιλάς), Κολιμάτσης, Χριστακόπουλος (76’ Κρουσελνίτσκι), Γεωργέας (61’ Διαμαντόπουλος), Μαρούτσης, Γιαννούλης, Κοντορούχας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Δρόσος, (63’ Μπακούλας) Πρεκατές, Δάμα, Κ. Κωστούλας, Αλαφάκης, Κουτσογούλας, Λιατσικούρας, Χαραλαμπόγλου (87’ Δαρβίρας), Παπακανέλλος (77’ Πνευμονίδης), Χ. Κωστούλας.