Ντιέγκο Μαρτίνεθ: «Δυνατά μας σημεία η νοοτροπία, η δουλειά και ο κόσμος μας»

Η συνέντευξη Τύπου του Ντιέγκο Μαρτίνεθ μετά τη νίκη επί του Άρη.

Τη νίκη με 4-1 πήρε ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη Stoiximan Super League, με τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να δείχνει ικανοποιημένος μετά το τέλος του αγώνα.

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Ισπανού προπονητή των «ερυθρόλευκων»:

Ο Ολυμπιακός που είδαμε στο τελευταίο μισάωρο είναι ο Ολυμπιακός που θέλετε; Πόσο αφύπνισε την ομάδα σας η ισοφάριση και το δοκάρι του Άρη;

Όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν παίζουμε μόνοι μας και ο αντίπαλος παίζει, ήταν ένας καλός αντίπαλος. Ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είχαμε 2-3 καλές ευκαιρίες, στη συνέχεια δυσκολευτήκαμε να βρούμε τα κενά του αντιπάλου και δεν είχαμε σύνδεση στις γραμμές μας. Όμως στο πρώτο ημίχρονο δε θυμάμαι καμία ευκαιρία του Άρη. Όταν στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε το γκολ η ομάδα έχασε για λίγο την αυτοπεποίθησή της, όμως η ομάδα μετά αντέδρασε καλά δείχνοντας το καλύτερό της πρόσωπο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, επειδή το σκορ ήταν ήδη μεγάλο, είχαμε παίκτες ελεύθερους μπροστά Φορτούνη, Ποντένσε, Γιόβετιτς. Αυτό έγινε γιατί το σκορ ήταν μεγάλο, σε άλλο σκορ, σε άλλο παιχνίδι δε θα είναι έτσι τα πράγματα. Ωστόσο εμείς από το πρώτο λεπτό του αγώνα μπήκαμε δυνατά, είχαμε τον έλεγχο, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και ήταν μία νίκη που αξίζαμε. Μας βοήθησαν αρκετά τόσο οι βασικοί παίκτες, όσο όμως και οι αλλαγές. Παίξαμε απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο, δεν ήταν εύκολο το ματς και ας φαίνεται αλλιώς από το αποτέλεσμα. Δεν είναι εύκολα τέτοια ματς και να κερδίζεις και με μεγάλο σκορ. Πρέπει όμως εμείς να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε τις λεπτομέρειές μας.

Ήταν η καλύτερή σας εμφάνιση μέχρι τώρα;

Όχι θεωρώ, αν σκεφτεί κανείς πως δυσκολευτήκαμε να βρούμε τη σύνδεσή μας στις γραμμές μας. Αλλά δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε με εξυπνάδα και να ανοίξουμε το σκορ σε έναν αγώνα. Έχουμε κάνει άλλα ματς στα οποία το σκορ δεν ήταν τόσο μεγάλο όμως η διάρκεια μας μέσα στο παιχνίδι ήταν καλύτερη, όπως και η σύνδεση ανάμεσα στις γραμμές μας. Η αξία της νίκης είναι μεγαλύτερη απέναντι σε έναν αντίπαλο που μας δυσκολεύει συνήθως. Και πήραμε μία νίκη σημαντική για τη συνέχεια, γιατί έρχεται μία εβδομάδα με συνεχόμενα και απαιτητικά παιχνίδια. Η ανταπόκριση της ομάδας στο παιχνίδι και η νοοτροπία ήταν καλή.

Ποιο θεωρείτε ως το καλύτερο σημείο του Ολυμπιακού; Επίσης ποιες είναι οι λεπτομέρειες που θέλετε να διορθώσετε;

Το πιο δυνατό σημείο μας είναι η νοοτροπία και η δουλειά που κάνουμε σε κάθε προπόνηση, όπως και το κίνητρο που έχουν όλοι οι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται, να πιστεύουν στον εαυτό τους, αλλά και πως είμαστε πιστοί στο πλάνο του κάθε αγώνα. Υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες και πολλά λάθη που μπορούμε να διορθώσουμε, ωστόσο είναι άδικο να σταθούμε τώρα σε αυτά που πρέπει να διορθώσουμε. Είναι δύσκολο για μία ομάδα που χτίζεται τώρα να πετυχαίνει τόσα σωστά πράγματα σε ένα παιχνίδι και αυτή είναι η μεγάλη μας δύναμη. Εξίσου όμως μεγάλη δύναμη είναι και η παρουσία του κόσμου μας, ακόμη και στα σημεία που ο αντίπαλος μας πίεσε ο κόσμος μας πίστεψε και μας έδωσε ώθηση. Η στήριξη και η ώθηση που μας δίνει ο κόσμος είναι η μεγάλη μας δύναμη. Είναι σημαντικό πως όλοι μέσα στην ομάδα έχουμε καταλάβει πόσο δύσκολα είναι τα παιχνίδια μας και έχουμε τη συγκέντρωσή μας στο μέγιστο βαθμό και τα αντιμετωπίζουμε με φιλοδοξία και ταπεινότητα.

Είδαμε Μπιέλ και Ποντένσε να παίζουν μαζί με Φορτούνη, είναι μία σκέψη αυτή για τη συνέχεια;

Το αποτέλεσμα είναι που σε κάνει να σκέφτεσαι έτσι, ήταν αποτελεσματική αυτή η τριάδα, όμως όλοι χρειάζονται για να γίνονται συνδυασμοί παικτών. Αυτό είναι μία ομάδα, να δοκιμάζει όλους τους παίκτες, υπάρχει χώρος για όλους, αυτή ήταν τώρα η πιο αποδοτική λύση, υπάρχουν διάφορα προφίλ παικτών, αντιπάλων. Οι ποδοσφαιριστές μας είναι ποιοτικοί και έτσι έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάζουμε πράγματα. Σήμερα ήταν καλοί, αύριο μπορεί να είναι κακοί. Η ομάδα μας έχει τη δυνατότητα να αλλάζει πράγματα ανάλογα με τον αντίπαλο και την κατάσταση των ποδοσφαιριστών μας, μπορεί εσείς αυτά να θέλετε αλλά εμείς έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε δοκιμές και να παρουσιάζουμε ένα διαφορετικό προφίλ κάθε φορά. Τους χρειαζόμαστε όλους, όλοι πρέπει να είναι έτοιμοι και έχουμε την τύχη να έχουμε ένα ρόστερ που μπορούμε να κάνουμε αλλαγές. Σήμερα έμειναν εκτός αποστολής δύο ποδοσφαιριστές, κάποιοι ήταν κουρασμένοι, σε δύο ημέρες έχουμε άλλο παιχνίδι και ευτυχώς έχουμε τη δυνατότητα με το ρόστερ που διαθέτουμε να κάνουμε αλλαγές.

Τι έχει κάνει το τεχνικό επιτελείο στον Κώστα Φορτούνη και βλέπουμε αυτόν τον παίκτη ξανά μετά από συνεχόμενους τραυματισμούς;

Η απόδοσή του οφείλεται στο ταλέντο και την ποιότητα του παίκτη, αλλά και στην ομάδα και τους συμπαίκτες του. Έχει παίκτες που μπορούν να τον υποστηρίζουν και μπορούν να βρίσκονται δίπλα του ακόμη και σε στιγμές που ίσως δεν είναι καλός. Όλοι ξέρουμε ότι είναι ποδοσφαιριστής με ταλέντο και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα στο γήπεδο, του έχουμε δώσει και την ελευθερία να δοκιμάζει πράγματα. Έχουμε και άλλους ποδοσφαιριστές τέτοιου στιλ στην ομάδα και όλοι χρειάζονται τη στήριξη των συμπαικτών τους και είμαστε χαρούμενοι που είμαστε μέσα σε μία τέτοια ομάδα. Είμαστε ακόμη στην αρχή της σεζόν και είμαστε χαρούμενοι γιατί έχουμε τη δυνατότητα να ξεκουράζουμε παίκτες. Φορτούνης και Ροντινέι ήταν φρέσκοι γιατί ξεκουράστηκαν την προηγούμενη φορά. Δίνουμε την ενέργεια στους παίκτες που χρειάζονται για να ανταποκρίνονται και τους δίνουμε τη δυνατότητα να ξεκουράζονται, αλλά δεν τους γλυκαίνουμε όμως πολύ για να μη γίνουν «διαβητικοί». Είναι σημαντικό να έχεις τη δυνατότητα να τους δίνεις λίγη ξεκούραση σωματική και ψυχολογική. Πρέπει να έχεις όλους τους παίκτες διαθέσιμους γιατί είμαστε ακόμη στην αρχή και έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας.