Άνετος ο Ολυμπιακός και στα Γιάννενα

Νίκη για τον Ολυμπιακό με 0-3, εκτός έδρας απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, για τη Stoiximan Super League.

Συνεχίζει πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, νικώντας και τον ΠΑΣ Γιάννινα, εκτός έδρας, με 0-3. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δύο γρήγορα γκολ και ένα στο τέλος της αναμέτρησης, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Από την αρχή οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν τις διαθέσεις τους. Άλλωστε κατάφεραν να προηγηθούν και σχετικά νωρίς στον αγώνα. Αρχικά απείλησαν στο 15′, όταν ο Καμαρά έκανε την μπαλιά και ο Μπιέλ με γυριστό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά, στο 17′, ο Ορτέγκα έδωσε στον Ποντένσε έξω από την περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στον Παντελάκη και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 21′ νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, μπαλιά του Μπιέλ, ο Ελ Κααμπί βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Κλέιμαν ο οποίος όμως πρόλαβε το πλασέ του Μαροκινού φορ. Ξανά όμως δύο λεπτά μετά από ευκαιρία των «ερυθρόλευκων» ήρθε το 0-2 για τους Πειραιώτες και πάλι με σκόρερ τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος έκανε ξανά με το αριστερό το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κλέιμαν.

Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήταν στο 41′, με τον Αλεξανδρόπουλο να κάνει το μακρινό σουτ και τον Κλέιμαν να μπλοκάρει.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, αν και ο ΠΑΣ βρήκε κάποιες καλές στιγμές σε σχέση με το πρώτο μέρος. Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στον αγώνα. Στο 47′ ο Αλεξανδρόπουλος έβγαλε ωραία την κάθετη μπαλιά για τον Μπιέλ, ο οποίος έκανε το πλασέ και ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 52′ ο Ορτέγκα έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και το ανάποδο ψαλίδι του Ελ Κααμπί κατέληξε άουτ. Νέα ευκαιρία του Ελ Κααμπί, αυτήν τη φορά στο 57′ και με το κεφάλι, μετά από σέντρα του Ροντινέι από τα δεξιά, αλλά ο Κλέιμαν αντέδρασε σωστά.

Ο ΠΑΣ είχε μία καλή στιγμή στο 61′ με την κεφαλιά του Μπάλαν, όμως η μπάλα πήγε άουτ και στο 76′ ο Ροντινέι μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ κατάφερε να διώξει.

Ό,τι δεν κατάφερε στο 76′ ο Ροντινέι, το έκανε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωραία ατομική ενέργεια του Βραζιλιάνου ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα με το δεξί και «εκτέλεσε» με το αριστερό για να διαμορφώσει το 0-3.

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε σχετικά εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενόψει του ευρωπαϊκού ματς με την Τόπολα την Πέμπτη, στη Σερβία, για τους ομίλους του UEFA Europa League.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Τσαούσης, Λιάσος (62′ Μπεγκάλα), Μπιλμπάο, Ροσέρο (61′ Έφορντ), Παμλίδης, Τζήμας (75′ Γκάρο), Μπάλαν (75′ Κόντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Φρέιρε (46′ Πορόζο), Ντόη, Ροντινέι, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Φορτούνης (46′ Γιόβετιτς), Μπιέλ (84′ Ελ Αραμπί), Ποντένσε (66′ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (66′ Μασούρας).