Πήραν και οι Νέοι το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Η Κ19 του Θρύλου επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού εντός έδρας.

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό εντός έδρας για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19 και παρέμεινε μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο σερί της φετινής σεζόν.

Το παιχνίδι στην αρχή δεν είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν μέσα από κυκλοφορία να βρουν χώρους προς την αντίπαλη άμυνα. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Ολυμπιακό στο 12ο λεπτό, όταν ο Παπακανέλλος σούταρε λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον Παναγάκο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους άνηκε στον Ολυμπιακό. Στο 36′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πνευμονίδη, ο Κωνσταντίνος Κωστούλας κατέβασε την μπάλα, σούταρε, όμως εκείνη κατέληξε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ήταν σειρά του Χαραλαμπόγλου να απειλήσει. Μετά από ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή εκτέλεσε, όμως ο Παναγάκος είχε και πάλι απάντηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τα σκληρά μαρκαρίσματα να μην αφήνουν να δημιουργηθούν πολλές ευκαιρίες.

Στο 59′ ο Πνευμονίδης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Χαραλαμπόγλου έκανε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Κωνσταντίνος Κωστούλας από κοντά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 73′ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όταν μετά από σέντρα του Παπακανέλου ο Πρεκατές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 85′ με τον Λιατσικούρα να περνάει δύο αντιπάλους αλλά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου είναι την Τετάρτη (25/10) με αντίπαλο τη Λέτσε για τον επαναληπτικό του UEFA Youth League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κουτσογούλας (87′ Δάμα), Πρεκατές, Κ. Κωστούλας, Τανούλης (54′ Δαρβίρας), Λιατσικούρας, Πνευμονίδης (87′ Σταυρόπουλος), Μπάκουλας, Χαραλαμπόγλου, Παπακανέλλος (80′ Δρόσος), Αλαφάκης.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Σκαρλατίδης (83′ Δουβίκας), Διαμαντής (83′ Μπεβάρδος), Κάτρης, Νικολετόπουλος, Βαγιαννίδης (68′ Σπαθάρης), Βολάκης, Συμεωνίδης, Λάζαρης, Μπρέγκου (68′ Ναλιτζής), Γεωργουλάκης (68′ Νότας).