Ισοπαλία στην Κρήτη για τον Ολυμπιακό Κ23

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον βαθμό απέναντι στον Γιούχτα με σκορ 2-2.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού Κ23 στην έδρα του Γιούχτα δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για την 6η αγωνιστική της Super League 2. Παρόλα αυτά όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 2-2.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στο ματς μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, όταν μετά από ατομική ενέργεια ο Κωστή βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μία καλή ευκαιρία στο 10′ με τον Πολυχρόνη και τον Παπαδούδη να διώχνει. Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο, με γκολ όμως αυτήν τη φορά από την πλευρά του Γιούχτα. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 1-1 με το γκολ του Αλεξόπουλου. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και η ανατροπή στο σκορ , όταν ο Ροβίθης με ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι στον Παπαδούδη και πλάσαρε για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μπόρεσε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 2-2, χάρη στο γκολ του Παπακανέλλου στο 80ο λεπτό του ματς, μετά από ασίστ του Μπαγκαλιάνη.

Στο 84′ ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή με την προβολή του Μπα μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Ανδρούτσου, όμως κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας του Γιούχτα και έμεινε το 2-2 στον αγώνα.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (86′ Μάρσι), Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης (72′ Κωστανάσιος), Μπουτσάκης (72′ Βρεττός), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (86′ Τζανής), Μπρους, Αλεξόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (62′ Μαυρουδής), Τσέλιος (79′ Παπακανέλλος), Αποστολόπουλος (62′ Καρακούτης), Κουτσίδης, Μαρίνος (70′ Βλαχομήτρος), Κωστή, Αργυρίου (62′ Κωστούλας).