Νίκη για τον Ολυμπιακό Κ23 διευρύνοντας το αήττητό του σερί

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν το Διαγόρα στο Ρέντη με 1-0 για τη Super League 2.

Τους τρεις βαθμούς της νίκης κατάφερε να πάρει ο Ολυμπιακός απέναντι στο Διαγόρα, του οποίου επιβλήθηκε με 1-0 για την 7η αγωνιστική της Super League, στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και μπορούσαν να είχαν σημειώσει περισσότερα γκολ, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον πέντε σερί ματς χωρίς ήττα, μετρώντας σε αυτά τα παιχνίδια τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Ολυμπιακό όμως να είναι η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή. Στο 26′ ο Μαρίνος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε το σουτ από το πέναλτι, αλλά πήγε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 30′ ο Μασούρας από πλευράς Διαγόρα έκανε το μακρινό σουτ και ο Παπαδούδης κατάφερε να διώξει. Έμεινε το 0-0 και οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν να ανεβάσουν το ρυθμό τους. Έτσι στο 50′ ήρθε και το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Λιάτσος μετά από ωραία ατομική ενέργεια έδωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Μαρίνο, ο οποίος πέρασε για τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός φορ με πλασέ άνοιξε το σκορ στο ματς. Δύο λεπτά μετά ο Μαρίνος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 65′ ο Καράκουτης βρήκε το χώρο και απείλησε με σουτ από πλάγια αριστερά της μεγάλης περιοχής, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Στο 70′ οι «ερυθρόλευκοι» μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Αργυρίου από τα δεξιά βρήκε ωραία τον Λιάτσο μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση και ο τερματοφύλακας έδιωξε και στην επαναφορά ο Μπα με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε νέα ευκαιρία με τον Φαντιγκά στο 76′ αλλά η προσπάθειά του πήγε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις στο 90+2′ ο Βλαχομήτρος μετά από γύρισμα του Φαντιγκά έκανε το πλασέ και έδιωξε ο τερματοφύλακας και στο 90+5′ το σουτ του Κωστούλα κατέληξε άουτ.

Έμεινε το 1-0 και ο Ολυμπιακός πήρε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Αργυρίου, Κουτσίδης, Μπαγκαλιάνης, Ρίτσαρντς (46′ Καράκουτης), Ανδρούτσος, Λιάτσος (73′ Σγουρός), Κωστή (46′ Χ. Κωστούλας), Μαρίνος, Μπα (73′ Φαντιγκά), Ελ Αραμπί (81′ Βλαχομήτρος).

Διαγόρας (Θ. Γράφας): Σηφάκης, Αρίας, Μανωλάκης (74′ Νικόλης), Δημητρίου, Σταματούλλας, Μασούρας (74′ Φέκκας), Τσιαντούλας, Λούκιτς (54′ Μουντές), Αντεσίνα (74′ Φαλάτα), Λεσάι, Μανιάς.