Ισοπαλία για τους Έφηβους κόντρα στον Παναθηναϊκό

Έχασε τη νίκη στο τέλος ο Ολυμπιακός στο Ρέντη, μετά το 2-2 για τη Super League Κ17.

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι των Εφήβων του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό στο Προπονητικό κέντρο του Ρέντη, για την 2η αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 9ο λεπτό για τον Ολυμπιακό, όταν ο Κτενάς πήρε μέτρα με την μπάλα, όμως το μακρινό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ζώγα.

Στο 16′ μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μαρκεζίνης επωφελήθηκε από κόντρα και άνοιξε το σκορ για το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη μπήκε δυνατά και στο 46′ ο Δαρβίρας κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα που δέχθηκε μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζώγα.

Δευτερόλεπτα αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην ισοφάριση, όταν μετά από κλέψιμο ο Μιχαηλίδης πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλύτερος και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 70ο λεπτό, με τον Φίλη να στέλνει στην μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Φράγκου.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 90+4′ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2, καθώς μετά από σέντρα του Μπόκου, ο Λατιφάι σκόραρε με κεφαλιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην αμέσως επόμενη φάση, όμως η κεφαλιά του Φίλη πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Επόμενο παιχνίδι για την Κ17 του Ολυμπιακού είναι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο για τον τελικό της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος (46′ Γιωτόπουλος), Φράγκος, Καρκατσάλης, Σουλανιάκου, Φίλης, Κτενάς (46′ Μιχαηλίδης), Λάνα (46′ Πλις), Μπιμπίκας (79′ Τζάμαλης), Δαρβίρας (69′ Ζουριδάκης), Βασιλακόπουλος.

Παναθηναϊκός (Α. Παπαβασιλείου): Ζώγας, Χαντζάρας (78′ Καρούζος), Μπουλμπασάς (78′ Ουζουνίδης), Βενάκης (69′ Λατιφάι), Καλοσκάμης, Πάνος, Μπόκος, Μαρκεζίνης, Γεωργόπουλος, Τσερεβελάκης (72′ Σώκος), Τρικατζής (69′ Τερζής).