Άνετη νίκη και πρόκριση για τους Νέους

Η Κ19 του Θρύλου νίκησε με 4-0 την Καμπάλα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του UEFA Youth League.

Την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του UEFA Youth League σφράγισαν οι Νέοι του Ολυμπιακού, που επικράτησαν της Καμπάλα με 4-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου μετά την εκτός έδρας νίκη στο Αζερμπαϊτζάν με 3-0 ήθελε να πραγματοποιήσει ακόμα μία καλή εμφάνιση απέναντι στους Αζέρους και αυτό το έδειξε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Στο 8ο λεπτό ο Παπακανέλλος μετά από κλέψιμο και ατομική ενέργεια έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 14′ οι παίκτες του Ολυμπιακού άλλαξαν όμορφα την μπάλα και ο Μουζακίτης με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα και είχαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με εκείνες του Πνευμονίδη και του Κουτσογούλα να περνάνε λίγο έξω από την εστία.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι ορεξάτος και διπλασίασε τα τερματά του στο 55′. Αρχικά ο Κουτσογούλας κέρδισε πέναλτι μετά από το μαρκάρισμα του Γκαφάροφ το οποίο εκτέλεσε ο Παπακανέλλος χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ στη συνέχεια ο Γατόπουλος πλάσαρε σωστά για το 2-0.

Στο 71’ ο Πνευμονίδης ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή από τον Ρασίντοφ και ο διαιτητής έδειξε και πάλι την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ρολάκης που είχε προωθηθεί ανατράπηκε από τον Ραμαζάνοφ με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι και να δείχνει την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Καμπάλα. Αυτή τη φορά εκτελεστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο αρχηγός Θάνος Κουτσογούλας που με ψύχραιμη εκτέλεση σημείωσε το τελικό 4-0.

Οι Νέοι του Θρύλου περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους για την επόμενη φάση από την κλήρωση που θα γίνει στις 19 Δεκεμβρίου στη Νιόν.

Θυμίζουμε πως οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν κάποια από τις ομάδες που θα τερματίσουν δεύτερες στη φάση των ομίλων και θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στους «16» της διοργάνωσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κουτσογούλας, Κουτσίδης (59′ Δαρβίρας), Κ. Κωστούλας, Πρεκατές, Μουζακίτης, Λιατσικούρας, Παπακανέλλος (59′ Πλειώνης), Γατόπουλος (68′ Δάμα), Πνευμόνιδης (76′ Λίγδας), Αλαφάκης (68′ Ρολάκης).

Καμπάλα (Φ. Χαλίλοβ): Μουράντοφ (76′ Χουσάνοφ), Ραμαζάνοφ, Ρασίντοφ, Μ. Αχμάντοφ, Μαμαντλί (46′ Χουσεΐνοφ), Αγκαλάροφ, Μπακίσοφ (73′ Μουσταφάγεφ), Γκαφάροφ ( 73′ Γ. Ραμαζάνοφ), Μπουντάγκοφ (59′ Ασάντοφ), Ε. Αχμάντοφ, Σανιγιάροφ.